День української писемності та мови: історія та дата свята у 2023 році, а також цікаві факти
Фінальні дні жовтня ознаменувалися важливою датою в контексті нашої історії. Це День української писемності та мови. У цій статті дивіться актуальну інформацію про історію свята, його нову дату, а також цікаві факти про українську мову.
Нагадаємо, що щороку в Україні відзначають День української писемності та мови, день, що має велике значення для кожного українця. Не секрет, що через мову ми зберігаємо зв'язок із нашим корінням, предками, відчуваємо спільність і єднання зі своїм народом, ідентифікуємо себе та свою національність.
Для українців мова і можливість розмовляти українською мовою — один із проявів свободи і незалежності, за що ми боремося багато століть і те, що відстоюємо просто зараз. А День української писемності та мови покликаний ще раз акцентувати увагу на необхідності поглиблення своїх знань.
День української писемності та мови: історія свята та нова дата святкування
З 1997 року День української писемності та мови відзначали 9 листопада, але 2023 року дата змінилася. Згідно з Указом №455/2023 Президента України Володимира Зеленського, День української писемності та мови відзначатиметься в Україні щорічно 27 жовтня. Чому?
Річ у тім, що свято приурочено до Дня пам'яті Преподобного Нестора Літописця, автора "Повісті минулих літ", послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія, письменника-агіографа, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря, із чиїм ім'ям пов'язують започаткування писемної української мови. Дата свята була раніше 9 листопада. Але оскільки 2023 року ПЦУ та УГКТ перейшли на новий календар, через що низка свят зсувається на 13 днів раніше, тепер День української писемності та мови відзначається 27 жовтня.
Зазвичай у рамках святкування проводять просвітницькі заходи: конкурси, виставки, літературні читання, челенджі, флешмоби, турніри, мовні марафони та олімпіади, а також Національний радіодиктант, узяти участь у якому можуть усі охочі.
Цікаві факти про українську мову, які варто знати
Упевнені, багато з наступних фактів вас здивують.
-
У сучасній українській мові налічується понад 270 тисяч слів, але словниковий запас активно поповнюється і зростає з кожним роком.
-
Перші слова українською були записані на письмі в 448 р. н.е. візантійським істориком Приском Панікійським. Це були слова "мед" і "страва".
-
Носіями української мови є близько 45 мільйонів осіб, більшість з яких проживають на території України. Але також величезна кількість людей розмовляє українською мовою в Польщі, США, Канаді, Румунії, Молдові, Словаччині, Казахстані, Аргентині, Бразилії, Великій Британії та інших країнах, де проживають українці.
-
Українська мова входить до 30 найпоширеніших мов світу.
-
Українську мову намагалися заборонити багато разів — найчастіше називається число в 134 спроби заборони. Наша мова пережила 4 століття репресій і лінгвоциду. Найвідомішим документом про заборону української мови вважається Валуєвський циркуляр.
-
Найчастіша перша буква в словах в українській мові — буква "П". Найменше слів починається на літеру "Ф" (не враховуючи літеру "І" та м'який знак).
-
Українська мова багата на синоніми. У слова "горизонт" 12 синонімів, а у слова "бити" — 45.
-
Найдовше слово в українській мові складається з 30 букв! Це слово "дихлордифенілтрихлорметилметан", (назва хімікату для боротьби зі шкідниками).
-
Українська мова має найбільше спільної лексики з білоруською, польською та сербською мовами.
-
В українській мові майже будь-який іменник має зменшувально-пестливу форму (наприклад, "вороги" — "воріженьки"). Тому українська мова вважається найбагатшою на зменшувальні форми.
-
В українській мові виокремлюється три форми майбутнього часу в дієслів — "я піду", "я йтиму" та "я буду йти".
-
Серед слів найчастіше використовують іменник — "рука", прикметник — "великий", дієслово — "бути" і серед займенників — "він".
-
Першим надрукованим "Букварем" вважається підручник Івана Федорова, що вийшов у Львові 1574 року. Єдиний зразок цієї партії зберігається в бібліотеці Гарварду.
-
Найстарішою українською піснею вважають баладу "Дунаю, Дунаю, чому смутний течеш?".
-
Українську офіційно визнали літературною після видання "Енеїди" Івана Котляревського. Тому Котляревського вважають основоположником нової української мови.
-
Рекордсменом серед перекладених творів є "Заповіт" Т. Г. Шевченка. Починаючи з 1845 року, його перекладали різними мовами 147 разів.
-
Найпопулярнішою у світі піснею українського походження можна назвати різдвяну пісню "Щедрик". Іноземцям вона відома як "Carol of the bells".
-
Щороку до свята День української писемності та мови відбувається конкурс ім. Петра Яцика, у якому беруть участь знавці української мови з 20 країн світу. Їхня загальна кількість становить близько 5 млн. осіб.
Інші цікаві факти та дати про українську мову ви можете подивитися далі у відео.
Також нагадаємо, раніше ми публікували календар свят у листопаді. Уся актуальна інформація про важливі дати в Україні доступна за посиланням.