Обрізання Господнє та Василів день: що не можна робити 1 січня та як правильно провести перший день року

Усі свята

Анна Мисюк

Заступниця головного редактора

Що не можна робити 1 січня та яких традицій слід дотримуватись цього дня. Фото: freepik

Про головні заборони, традиції та прикмети 1 січня читайте в нашому матеріалі

Розповідаємо, яке церковне та народне свято святкують 1 січня за старим та новим календарем, яких традицій дотримуються, що заборонено робити цього дня та хто відзначає іменини. Більше читайте далі на Хочу!

За новим календарем 1 січня православні вшановують велике свято — Обрізання Господнє, а також згадують Василя Великого, архієпископа Кесарійського. У народі цей день відомий як Василів день.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Яке свято 1 січня за новим стилем

День Василя Великого. Василь Великий, який жив у IV столітті, був вихідцем із заможної християнської родини. Він здобув блискучу освіту, вивчаючи математику, фізику, астрономію, філософію та інші науки в Константинополі й Афінах. Після повернення додому працював учителем риторики, а згодом став священником. У часи гонінь на християн Василь активно захищав віру, через що здобув любов і повагу. Його спадщина включає богословські праці, проповіді та молитви.

Свято Обрізання Господнього присвячене події, коли на восьмий день після народження Ісусу Христу було дано ім’я, а також здійснений обряд обрізання, як заведено в юдейській традиції.

Яке свято 1 січня за старим стилем

За юліанським календарем цього дня вшановують пам’ять преподобного Іллі Муромця, Печерського. Він є відомим святим, образ якого пов’язують із мужністю та духовною силою.

Прикмети на 1 січня

  • Сильний вітер обіцяє рясний врожай фруктів.

  • Якщо відлуння далеко чути — настають сильні морози.

  • Іній на деревах уранці віщує врожайний рік.

  • Спів снігурів означає наближення снігу.

  • Вважається, що зустріч із чоловіком цього дня приносить удачу на весь рік.

  • Важливо, щоб сьогодні першим у дім зайшов світловолосий чоловік. Це має принести багато благ родині.

Що не можна робити 1 січня: заборони свята

У цей день слід уникати сварок, лихослів’я, злості та заздрощів. Не можна відмовляти в допомозі, лінуватися чи бажати зла.

Що можна робити 1 січня: традиції свят

У свято звертаються до святого Василя з молитвами про захист від негараздів і хвороб. Традиційно 1 січня збираються з рідними за святковим столом, просять одне в одного пробачення і бажають миру та добра. Також заведено допомагати нужденним, вірячи, що це очищає душу.

Однією з традицій є посівання: хлопчики та чоловіки ходять по домівках із зерном, бажаючи господарям здоров’я та достатку. Зібране зерно зберігають як оберіг.

Хто святкує іменини 1 січня

Іменини за новим стилем святкують Григорій, Петро, Трохим, Платон, Микола, Іван, В’ячеслав, Богдан, Олександр, Федот та Василь. За старим стилем — Григорій, Ілля та Тимофій.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Також не пропустіть сильну молитву до святителя Василя Великого. Її обов’язково потрібно прочитати 1 січня.