12 разів за день з’їсти м’ясо та посповідатися: що потрібно зробити в М'ясопусну неділю — традиції й заборони свята
Розповідаємо, яку їжу можна вживати у М'ясопусну неділю та чим особливий цей день
23 лютого відзначається М’ясопусна неділя (не варто плутати з М’ясопусною суботою, адже це різні свята), яку також називають Неділею про Страшний суд. Чому цей день отримав таку назву, як його правильно провести та що важливо знати — розповідаємо далі.
У православному календарі це третя неділя підготовчого періоду перед Великим постом. Вона має дві назви: Неділя про Страшний суд і М’ясопусна неділя.
У цей день у храмах проводять особливі богослужіння, що закликають людей замислитися над своїм життям, покаятися та робити добрі вчинки. Крім того, це останній день перед Великим постом, коли дозволено вживати м’ясо.
Яку їжу можна вживати в М’ясопусну неділю
Традиційно цього дня люди намагалися вдосталь насититися м’ясними стравами, адже наступного разу вони з’являться на столі вже після Великодня. Існувало повір’я, що м’ясо слід з’їсти 12 разів протягом дня.
Будь-яких суворих заборон на їжу немає — можна вживати свинину, яловичину, м’ясо птиці, ковбаси. Проте слід пам’ятати про помірність, адже попереду довгий період обмежень. Бажано віддавати перевагу пісним варіантам м’ясних страв. Також у цей день можна їсти молочні продукти, яйця та млинці, які є головною стравою наступного тижня — Сирної седмиці, більш відомої як Масляна.
Що варто зробити в цей день: традиції
-
Відвідати богослужіння, сповідатися та помолитися.
-
Просити у Господа здоров’я, миру в родині та добробуту.
-
Провести день у гармонії та спокої, налаштовуючи себе на Великий піст.
-
Якщо плануєте дотримуватися посту, продумати свій раціон наперед.
Що не варто робити в М’ясопусну неділю
Є кілька заборон, яких слід дотримуватися. Ось вони:
-
Уникати сварок та конфліктів — ні словом, ні вчинками не можна ображати інших.
-
Не переїдати м’яса — важливо зберігати помірність.
-
Не влаштовувати гучних застіль із великою кількістю алкоголю.
-
Не засмучуватися через наближення посту — це час для духовного очищення, а не для смутку.
Відзначаючи М’ясопусну неділю, важливо пам’ятати її духовний сенс і підходити до цього дня з розумінням та вдячністю. Також раніше ми писали про те, коли починається і закінчується Великий піст 2025.