Без млинців, відкупних грошей та кулачних боїв — історія Масляни, заборони та прикмети по-українськи
Масляна 2025: хто її відзначає, що не можна робити, і чому це свято так довго триває
Здавна наші пращури відзначали Масляну. Проте колись період цих свят мав іншу назву і зовсім іншу історію. А ще українці ніколи не смажили і не пекли млинці. Раніше ми писали, коли почнеться і закінчиться Великий піст, а тепер розкажемо трішки правди про Масляну по-українськи.
Звідки насправді взялася Масляна
Масляна у 2025 році починається 24 лютого, і закінчиться 2 березня. Це — язичницьке свято, яке існувало до початку християнства. Масляна має декілька назв: Масниця, Колодій, Сиропус, Пущення, Сиропусний тиждень, Сирна неділя, Бабське свято, Общиця.
Чому на Масляну не можна брати чи давати гроші
Наші пращури любили зустрічати весну, і в останні дні зими проводили обряд Колодія. Він стосувався парубків та юних дівчат, які б уже мали створити сім’ю, але досі без пари. На цілий тиждень їм прив’язували на ноги дерев’яну колодку — поліно, як покарання за одинокість. Аби спекатися його, можна було давати грошовий відкуп. Це, до речі, про “відкупні гроші”. Саме тому в період Масляни не можна нікому давати ані копійки, і позичати комусь теж, навіть якщо просять рідні.
Масляна по-українськи:
Коли з’явилося християнство, час Масляни припав на Великий піст. А гуляння в цей період заборонені. Тому Масляну перенесли на останній тиждень перед постом. В Україні це був час для очищення, примирення та поминання пращурів. Ніяких вуличних кулачних боїв, які були популярними в росії, українці не практикували.
Українці не робили млинці. В цей період отелювалися корови, і в господарів було дуже багато молока. Оскільки взимку різати корову не можна, люди робили різні молочні продукти, серед яких — смачний сир. Саме вареники з сиром подавали на Масляну у вигляді головної страви.
Заборони на Масляну:
-
Не можна сваритися
-
Не можна гадати, ворожити, займатися чорною магією
-
Не можна позичати у когось гроші, давати комусь чи позичати — також
-
Не можна позичати свій одяг, взуття, аксесуари
-
Не можна позичати чи продавати сіль та ліки — подаруйте
-
Не варто робити дорогі покупки, річ буде ламатися і не принесе користі
Раніше ми писали, коли почнеться і завершиться Великий піст 2025. Для вас — церковний календар, який підкаже нові дати і нагадає про традиції.