Відомо що на Святвечір готують 12 страв, але звідки взялося це число
Традиційно люди на Різдво готують 12 особливих страв. Найголовніше місце на столі займає кутя, рецепт якої у кожної господині свій власний.
Звідки пішла традиція готувати саме 12 страв на Різдво відомо не всім людям. Про це ексклюзивно для УНІАН розповів священник Православної церкви України, активіст, ректор Відкритого Православного Університету Святої Софії-Премудрості Георгій Коваленко.
Чому заведено готувати 12 пісних страв на Святвечір
Священник Георгій Коваленко розповідає, що звичай збирати на Різдво всю сім’ю сягає ще дохристиянських часів. У християнській, і дохристиянській традиції 12 страв символізують новорічний цикл, тобто початок нового року.
У дохристиянській традиції це пов’язано з тим, що зростає світловий день, а у християнській - новий рік відраховується від Різдва Христового. А 12 страв на святковому столі символізують 12 місяців. Також кількість страв ще пов’язують з числом апостолів, але на думку священника, це досить притягнуто, адже вони ніяк не пов’язані з Різдвом.
Які страви готують і що вони означають
На Святвечір ще продовжується Різдвяний піст, тому готують лише пісні страви. Основна страва - кутя, яку готують для поминання предків. Інші 11 пісних страв символізують бідність і простоту у якій народився Христос.
-
Узвар із сухофруктів
-
Запечена риба
-
Вареники з картоплею пісні
-
Мариновані чи смажені гриби
-
Рагу з овочів
-
Заливна риба
-
Тушкована капуста з грибами
-
Салат з буряком
-
Борщ пісний
-
Пісний пиріг з яблуками
-
Пісні медові кекси
У деяких регіонах України готують рибу, хоча вважається, що у піст риби споживати не можна. Але священник пояснює, що у приготуванні риби на Різдвяний Святвечір є сенс, оскільки риба є символом Христа.
На Святвечір є свої заборони та традиції. Що можна, а що заборонено робити у цей день, розповідаємо тут.