"Не пускайте все на самоплин": адвокат розповів, що робити з боргами за комуналку, через які вам можуть відімкнути газ, воду та світло
Мораторій на відключення житлово-комунальних послуг скасований. Боржники знову ризикують залишитися "відрізаними" від цивілізації
Тарифи на комунальні послуги в Україні зростають навіть під час війни. І, якщо до початку повномасштабного вторгнення багато людей не могли розрахуватися із боргами за надання ЖКП, то у воєнний час зробити це стало в рази складніше. Раніше ми розповідали, як можна легко заощадити на комуналці, а тепер поділимося кількома важливими порадами від адвоката щодо того, що ж робити із великими боргами за комунальні послуги, аби не залишитись без газу, світла та води.
Почнемо з того, що мораторій на відключення житлово-комунальних послуг, який в Україні запровадили із початком великої війни, наразі скасований. Згідно з Постановою КМУ №1405 від 29 грудня 2023 року, українців знову можна відключати від світла, газу та водопостачання, якщо за ними є заборгованість. А ще повернулася пеня за прострочення термінів оплати послуг.
Саме тому адвокат Роман Сімутін радить не "пускати все на самоплин". За його словами, мораторій на відключення комуналки діятиме й надалі лише на окупованих територіях і там, де зараз тривають бойові дії. А от всі інші споживачі-боржники повинні бути готовими до одного з трьох можливих сценаріїв.
Сценарій №1. МЕТОД БАТОГА — вам просто відріжуть постачання газу, води або електрики
У цьому разі вас можуть як попередити про це (що передбачено законом), так і не попередити.
Сценарій №2. МЕТОД ПРЯНИКА — укладення договору про реструктуризацію боргу
У цьому випадку клієнту-боржнику пропонують укласти спеціальний договір, який дозволяє розбити велику суму заборгованості на менші платежі. Розробляється цілий графік виплат, у якому чітко вказані і строки виплати, і суми.
Сценарій №3. МЕТОД ТИХОЇ САПИ - звернення компанії до суду
Деякі компанії, за словами адвоката, роблять все й одразу: просто звертаються до суду, де справи про комунальні борги розглядаються спрощено, в окремому провадженні, й отримують судовий наказ. Він передається до державного виконавця, який блокує кошти на вашому рахунку або накладає арешт на житло.
Саме тому в жодному разі не пускайте справи на самоплин, радить він. Адже чим швидше ви відреагуєте, тим дешевше обійдеться вирішення проблеми із боргами за комуналку, навіть із послугами адвоката.
Раніше ми розповідали про 7 крутих способів запровадити економію у своє життя. Ці прості кроки допоможуть вам стати фінансово незалежною людиною і завжди знати, куди ви “поділи” свої кошти.