"Тисяча Зеленського", виплати на дітей, нові податки і тарифи на комуналку: що змінюється в Україні з 1 грудня

Важливо знати

Богдана Карц

Головна редакторка

Головні зміни грудня в Україні. Колаж ХОЧУ!

Змін у новому місяці буде чимало

Зміст:

З 1 грудня 2024 року на українців очікує низка змін. Вони торкнуться, зокрема, державних виплат, підвищення податків, змін у виплаті субсидій та інших важливих моментів. Про все це — далі у нашому матеріалі.

📌 Нові податки: підвищення військового збору

У суботу, 30 листопада, у “Голосі України” був опублікований закон №4015-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану”. Цей закон набуде чинності вже 1 грудня.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Отже, вже у грудні цього року відсоток військового збору для фізосіб зросте з 1,5 до 5%. Щоправда, є один виняток: для військовослужбовців цей податок залишиться на рівні 1,5%.

Крім того, вже з 1 січня 2025 року зміни торкнуться і ФОПів:

  • для I, II та IV групи ставка військового збору становитиме 10% мінімальної зарплати;

  • для III групи вона становитиме 1% від суми доходу.

📌 “Тисяча Зеленського”

З 1 грудня кожен українець, який зараз проживає на території України, зможе подати заявку на отримання 1000 грн безповоротної державної допомоги, яку у народі вже встигли прозвати “тисячею Зеленського”. Державна програма “Зимова єПідтримка” розрахована і на дітей, і на дорослих.

Частині українців гроші виплатять через “Укрпошту” вже в грудні. Коли їх отримає решта громадян — наразі точно не відомо. Однак повідомляється, що витратити кошти можна буде до кінця 2025 року — онлайн або офлайн.

На що можна буде витратити 1000 грн від Зеленського:

  • оплату комунальних послуг

  • мобільний зв’язок

  • ліки та медичні послуги

  • книжки українських видавництв

  • оплату проїзду у транспорті

  • відвідування культурних закладів

  • донати на ЗСУ

❗️Зважайте, що цей список може бути неповним!

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

📌 Виплати на дітей

🔺 6500 грн допомоги для дітей-ВПО та дітей із малозабезпечних сімей

У грудні грошову допомогу у розмірі 6500 грн на кожну дитину отримають малозабезпечні сім’ї та сім’ї-ВПО. Ці гроші, як зазначили в уряді, можна буде витратити на придбання дитині теплого одягу, взуття та інших зимових речей.

Додатково звертатися за призначенням такої виплати не треба — у Мінсоцполітики є власні списки громадян, які потребують такої допомоги. Гроші вже у грудні повинні надійти на карткові рахунки отримувачів. Вони не будуть включатися до середньомісячного сукупного доходу сім’ї, який обчислюється при оформленні інших видів допомог (наприклад, субсидії).

🔺Гроші до Дня Святого Миколая на дітей-сиріт

Спеціально до Дня Святого Миколая, який в Україні тепер відзначається щороку 6 грудня, опікуни та піклувальники дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, отримають від держави по 1000 грн допомоги.

📌 Субсидії

Ті, хто досі не подав заяву та документи на призначення субсидії, й зробить це 1 грудня або пізніше, отримають компенсацію на оплату комунальних послуг не за весь опалювальний сезон, а починаючи з місяця звернення за призначенням субсидії. Детальніше про це ми писали тут.

📌 Тарифи на комунальні послуги

У грудні тарифи на світло, газ, централізоване опалення та водопостачання і водовідведення не зміняться. Ідеться по такі суми:

  • базовий тариф за світло для населення - 4,32 грн/кВт-год, власники установок електричного опалення платять 2,64 грн/кВт-год, а ті, в кого встановлений двозонний лічильник, можуть економити у нічний час (з 23:00 до 7:00) і платити 2,16 грн за кВт-год;

  • газ (якщо ви, як і більшість українців, є клієнтом “Нафтогазу” й обрали фіксовану ціну на рік) коштує 7,96 грн/м³. Такий тариф діятиме до 30 квітня наступного року.

Решта тарифів на комуналку сильно різняться, залежно від регіону вашого проживання та компанії, яка надає свої послуги.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

📌 Виплати для ВПО

Ще у вересні уряд продовжив щомісячні виплати для вимушених переселенців ще на пів року (до лютого 2025-го). Розмір державної допомоги у грудні не зміниться:

  • для осіб з інвалідністю та дітей – 3 000 грн/міс.;

  • для інших осіб – 2 000 грн/міс.

Виплати проводяться щомісяця — 15 та 28 числа.

📌 Пенсії

На підвищення пенсії в грудні 2024 року можуть розраховувати тільки ті пенсіонери, яким саме цього місяця виповниться 70, 75 або 80 років. Для них передбачена спеціальна вікова надбавка.

Однак і тут є важливий нюанс: розмір нинішньої пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексацій, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) повинен бути не більшим за 10 340,35 грн.

Розмір надбавки за віком:

  • людям старше 80 років додадуть до 570 грн;

  • людям віком від 75 до 80 років — до 456 грн;

  • людям віком від 70 до 75 років — до 300.

❗️Зверніть увагу! Якщо до вказаного максимального розміру пенсії (10 340,35 грн) вам не вистачає, наприклад, 200 грн, то саме стільки вам і будуть доплачувати при досягненні певного віку — при тому, що максимальний розмір доплати становить, наприклад, 570 грн.

У ПФУ нагадують, що щомісячна компенсаційна виплата особам, які досягли зазначеного віку, встановлюється і виплачується з дати досягнення зазначеного віку, незалежно від виду пенсії, закону, відповідно до якого призначена пенсія, тривалості страхового стажу та факту роботи. Надбавка буде нарахована автоматично — звертатися до Пенсійного фонду за її призначенням не потрібно.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Також, нагадаємо, у грудні зміниться графік руху поїздів “Укрзалізниці”. Всі зміни будуть чинними і протягом наступного року.