Штрафування за тріщину не завжди є законним
Тріщини на склі можуть з’явитися навіть від маленького камінчика, іноді їх можна полагодити, а у деяких випадках краще замінити. У 2024 році на водіїв накладали багато штрафів за тріщини та сколи на лобовому склі у зоні роботи склоочисників. Проте, такі порушення не завжди є законними.
Поліція кваліфікує тріщину на лобовому склі, як порушення частини 1 статті 121 КУпАП, спираючись на пункт 6.8.5 ДСТУ 3649:2010. У якому заборонено експлуатацію транспорту з пошкодженнями, що впливають на огляд. Але чи завжди це законно, розповідає doradvokat.
Небезпека порушення
При виявленні тріщини на вітровому склі поліцейські виносять постанови про накладення адміністративного стягнення на підставі ч. 1 ст. 121 КУпАП та накладають штраф у розмірі 340 грн.
Якщо порушення повторне протягом року складають протоколи за ч. 4 ст. 121 КУпАП. Ця норма передбачає позбавлення права керування на строк від 3-х до 6 місяців.
Чи законні такі штрафи
Вказані постанови, як і будь-які інші у подібних обставинах, не відповідають вимогам закону. Виходячи з диспозиції ч. 1 ст. 121 КУпАП виключена можливість притягнення водія до адміністративної відповідальності за наявність тріщини скла. Тому такі постанови є протиправними та підлягають скасуванню у встановленому законом порядку.
Наслідки, якщо не оскаржити постанову
У випадку сплати штрафу без оскарження постанови водій погоджується з правопорушенням. Тому при повторній зупинці на нього можуть скласти протокол про адміністративне правопорушення за ч. 4 ст. 121 КУпАП. А це передбачає позбавлення права керування на строк від 3-х до 6 місяців.
Оскаржити першу постанову надзвичайно важливо, щоб не допустити повторного складання. На оскарження постанови надається 10 днів з дня її отримання. У інакшому випадку можна позбутись посвідчення водія.
Якщо тріщина на лобовому склі зовсім невелика, можна спробувати полагодити її зубчиком часнику. Це дозволить не допустити розповсюдження та швидкого поширення.