Одяг наших предків сто років тому
Зараз можна обрати будь-який зимовий одяг на різний смак та гаманець, головне, щоб він не дав замерзнути. А раніше наші предки були обмежені у виборі, але їхні наряди відрізнялися красою та елегантністю.
Український Інститут Історії Моди поділився з BBC Україна фотографіями старовинного верхнього одягу та цікавими фактами про нього. Речі з галереї зберігаються в приватних збірках: “Відкрита скриня”, “Ешколь” та колекції Володимира Щибрі, пише vsviti.
Свити та чемерки носили в холодну пору року українці століття тому. А у морози одягали кожухи.
Види традиційного зимового одягу українців
-
Сердак - верхній святковий одяг, пошитий із валяного овечого сукна, оздоблений викладкою вовняним шнуром.
-
Поліська жіноча свита з білого овечого сукна, оздоблена вовняними шнурами та китицями.
-
Поліська жіноча свита – латуха.
-
Уйош – чоловічий верхній одяг на Закарпатті, виготовлений із вовняного сукна.
-
Подільський чоловічий чугай “до стану” з доморобного валяного сукна.
-
Курта (куртак) – традиційний верхній одяг селян. Пошитий із рядовини, доморобної тканини з лляної нитки із вовняним підтканням.
-
Святкова жіноча свита, пошита із рядовини.
В хатах українців одяг мав своє особливе місце: зимову верхню одіж зберігали в коморі, а юпки та керсетки – на жердинах під стелею.
Верхній одяг для чоловіків і жінок був однаковим по крою. Різниця полягала лише в оздобленні. Жіночий прикрашали більше вишивкою, шнурами та тощо
В кінці ХІХ століття парубки носили важкі вовняні свити навіть у найбільшу спеку, влітку, адже ходити в одній сорочці вважалося непристойним. Тому свити одягали наопашки, просто накидаючи на плечі, не вдягаючи в рукава.
Колись наші пращури ходили у гості зі своєю ложкою та вилкою. Чому вони носили власні столові прилади, дізнавайтеся тут.