Традиційні страви Великодня
Великдень - це не лише пишна і показна паска, а й чимало інших страв. Для українців це цілий гарно розвинений пласт культури.
Про це для “Громадського” розповіла дослідниця української кухні Олена Брайченко. За її словами, писанки, крашанки, дряпанки – це окремий пласт як духовної, так і матеріальної культури.
За традицією, до великоднього кошика, перш за все, кладуть паску. Крім неї, обов’язковим атрибутом залишаються крашанки.
Писанки ж мають більш символічне значення. У більшості регіонів їх навіть не їдять, в їжу ж вживають крашанки. Цікавий факт - в давнину крашанками називали просто яйця. Навіть у рецептах часто як інгредієнт вказували крашанки.
У старинних рецептах можна зустріти інгредієнт до звичайних справ Паскою ж називали випечений великий хліб з символічними орнаментами. У багатших людей вона була з білого хліба, у бідних – з житнього.
Що наші предки ставили на стіл
Обов’язковим елементом святкового столу є бурячки з хроном, запечена шинка і ковбаса. Ще у ХIX сторіччі до початку індустріалізації ознакою багатства родини було молочне порося, запечене на Великдень. Його подавали цілим, нафаршированим.
За словами дослідниці, з великоднього меню зникло багато калорійних, смажених чи жирних страв. Натомість з’явилася велика кількість салатів.
З новинок - різноманітна випічка, печиво і торти. Хоча торти на столах заможних містян були частими гостями навіть на початку ХХ століття.
Свої традиції святкування найсвітлішого християнського свята є і в інших народів. Приміром, ми ділились рецептом італійської паски "Коломбо".