Коли варять обрядову страву
Кутя – це обрядова страва з вареної пшениці, меду, маку, горіхів та сухофруктів.Її готують на Різдвяні свята. У різних регіонах України можуть існувати свої особливості у приготуванні куті, та ми ділились класичним її рецептом - з пшениці.
Ця страва символізує єдність з предками та добробут. В зимовому циклі є три свята, коли українці їдять кутю. Традиційно її готують напередодні кожного зі свят. “Хочу” розповідає детальніше, коли їх відзначають та які особливості приготування.
Взимку 2024-2025 українці варитимуть кутю в такі дні:
-
“Багата кутя” - 24 грудня 2024 року (Святий вечір перед Різдвом). Це найважливіша кутя, яку готують на Святвечір. Це останній день різдвяного посту, тому і кутя повинна бути пісною.
-
“Щедра кутя” - 31 грудня 2024 року (переддень свята Василя, або Маланки). Цю кутю готують після закінчення різдвяного посту, тому вона може бути більш ситною.
-
“Голодна кутя” - 5 січня 2025 року (переддень Водохреща). Ця кутя є пісною, оскільки готується перед великим святом Водохреща.
Як би ви не готували кутю - робіть це з любов’ю. Також ми розповідали, які особливості приготування дозволять вам довше зберігати цю страву свіжою.