На прикладі трьох областей розповідаємо про нові можливості для учнів
Навчальний рік стартував, однак наразі близько 2 мнл українських дітей не мають повноцінного доступу до офлайн-освіти. А дистанційна форма навчання спричиняє освітні втрати. Це демонструє дослідження PISA-2022, яке, по суті, дає зріз рівня знань учнів під час дистанційного навчання. За цими результатами освітні втрати в українських дітей сягають 1,5 – 2 роки.
Як зауважив заступник Міністра освіти і науки України Андрій Сташків, через пандемію та повномасштабну війну, яку розв’язала рф в Україні, багато учнів мають прогалини у навчанні.
Саме з цією метою в Україні запрацювала Екосистема для надолуження освітніх втрат, яка дозволяє українським школярам масово застосовувати ШІ (штучний інтелект - ред.), інтерактивні кейсові уроки та «Убер-Школу» для подолання прогалин у знаннях.
Вперше Екосистема запроваджена у Цифрових освітніх центрах, створених Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) та Асоціацією інноваційної та цифрової освіти в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях.
Суть «перевернутого класу» полягає в тому, що учні самостійно опрацьовують матеріал, а вчителі — лише допомагають їм, виконуючи роль ментора, а не транслятора знань. Цей принцип навчання наразі широко застосовується у США та країнах ЄС.
Екосистема з надолуження освітніх втрат дозволяє учням проходити тестування на основі Штучного Інтелекту, який визначає рівень знань вибраного предмета, після чого зеленим, жовтим та червоним кольорами показує, які теми засвоєні добре, а яким потрібно приділити увагу. Після цього учень/учениця самостійно вивчає ці теми за допомогою інтерактивних кейсових уроків на цьому ж порталі.
З початку запуску технології «перевернутого класу» учні для самостійної роботи використовували відео-лекції, але багато досліджень, зокрема те, яке було проведено американською компанією Wistia, що спеціалізується на наданні послуг відеохостингу для бізнесу, показують, що після п’ятої хвилини перегляду будь-якого навчального відео, учні втрачають концентрацію на 60%, тобто з шостої хвилини вони вже не можуть повноцінно засвоювати навчальний матеріал.
Тому в Екосистемі надолуження освітніх втрат використовуються інтерактивні кейсові уроки, які набагато ефективніші за відео-лекції, адже мають певний сюжет та персонажів, а ще тестові питання, які вбудовано в урок. Це дозволяє учням постійно взаємодіяти з контентом. В процесі навчання у такому форматі учні за потреби можуть ставити питання вчителю, який супроводжує їхнє навчання.
Згодом така система може запрацювати в багатьох школах України, особливо в тих громадах, де навчання офлайн поки неможливе через безпекові умови. Наприклад, якщо у населеному пункті немає можливості забезпечити очні заняття, то Екосистема надолуження освітніх втрат надає можливість учням оперативно поставити питання вчителю онлайн. Для цього в Екосистемі передбачений модуль, який називається «Убер-Школа» – завдяки цьому застосунку на порталі можна миттєво запросити допомогу вчителя дистанційно, без використання сторонніх сервісів.
Перші місяці використання Екосистеми показали, що підліткам подобається самостійно проходити тестування та досліджувати певні теми, залучаючи вчителя лише за власним рішенням, коли вони відчувають труднощі, які не можуть вирішити самостійно.
Зауважимо, що Екосистема з надолуження освітніх втрат безкоштовна та вже доступна всім українським учням 9-11 класів, які проживають на території України або знаходяться за кордоном.
Раніше ми розповідали, як облаштувати вдома робоче місце для школяра, щоб йому було зручно. Є чимало нюансів, які потрібно врахувати, особливо, зважаючи на регулярні відключення світла.