Що зробити на Яблучний Спас, щоб весь рік був вдалим: головні традиції свята

Усі свята

Анна Мисюк

Заступниця головного редактора

Яблучний спас. Фото: pon.org.ua

Розповідаємо, які традиції та обряди дотримуються на Яблучний Спас

На порозі одне з найважливіших християнських свят — Преображення Господнє, також відоме як Яблучний Спас. Згідно з новоюліанським календарем, тепер його відзначають 6 серпня. Але крім дати важливо знати ще й про традиції Другого Спаса, тож читайте що можна робити цього дня.

Згідно з Євангелієм, Преображення Господнє відбулося перед стражданнями Ісуса Христа на Голгофі. Ісус разом із трьома учнями піднявся на гору та представ перед ними як істинний Син Божий.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Що потрібно зробити на Яблучний спас: головні традиції та обряди

В Україні, крім духовного значення, Преображення Господнє має і народне значення. У цей день освячують плоди нового врожаю, зокрема яблука, а також інші фрукти та ягоди. Освячені яблука вважаються особливо благословенними, і їх вживають на знак подяки Богу за щедрий врожай.

Історія цього свята переплітається з дохристиянськими традиціями, коли наші предки відзначали перехід від літа до осені, збір нового врожаю та підготовку до осінніх свят. До християнства існував звичай не вживати плоди нового врожаю до спеціального свята, яке згодом стало Яблучним Спасом або Другим Спасом.

На Яблучний Спас у храмах проводяться урочисті богослужіння, під час яких освячують плоди нового врожаю. Після служби віряни несуть додому освячені яблука та інші фрукти, вірячи, що вони набули особливого благословення і принесуть здоров'я та добробут.

За народною традицією, цього дня готують страви з яблук, наприклад, пироги. Та оскільки свято припадає на Успенський піст, вони мають бути пісними.

Освяченими яблуками та іншими плодами, а також свіжим хлібом чи пирогами, заведено ділитися з рідними, сусідами та навіть з незнайомцями. Це символізує єдність і взаємопідтримку в громаді.

Яблучний Спас також є часом для духовного очищення. Віряни вважають, що цього дня важливо позбутися негативних думок і гріхів, звертаючись до Бога з молитвою про захист і здоров'я.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Також раніше ми писали, що не можна робити у велике свято Преображення Господнього. Під забороною — гучні вечірки, вживання алкоголю та ще багато іншого.