Відмовтеся від кави та сніданку: чому кров здають натщесерце

Здоров'я

Іванна Кульбіда

Редакторка стрічки новин

Здавати кров на аналіз треба натщесерце. Фото: Freepik

Як правильно здавати кров на аналіз

Здавати кров на аналіз - це завжди стрес для організму, особливо дитячого. Раніше ми розповідали, які аналізи для українців є безкоштовними, а зараз поговоримо, чому перед здачею не можна їсти та вживати чай чи каву.

Більшість людей знають, що здавати аналізи найкраще зранку і виконувати певні умови напередодні. Чому потрібно бути у стані голоду та які саме аналізи здають натщесерце, розповідає лікар хірург вищої категорії Еднак Василь Ігорьович.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Чому аналізи здають вранці?

Правило здавати аналізи зранку ґрунтується тим, що співвідношення компонентів крові і активність деяких гормонів протягом дня змінюється. Відповідно, результати аналізів, які зроблені в ранкові та вечірні години, будуть відрізнятися. Щоб не було плутанини, виникла домовленість між державними лабораторіями про приймання аналізів вранці.

Також на точності результату відбивається час зберігання аналізу. Аналізи приймають до 10 ранку, таким чином, максимум о 12 годині дня вони надходять в лабораторію, а значить, кров напевно не зіпсується.

Чому кров здають натщесерце

Причина у тому, що, якщо людина поїла і речовини засвоїлись, то розпочався біохімічний процес, який призводить до зміни істинних показників. Особливо це стосується глюкози, оскільки після приймання їжі різко підвищується її рівень, що заважає діагностиці діабету.

Їжа безпосередньо впливає на рівень інсуліну, тестостерону, гормонів щитоподібної залози і деяких інших. На точності результату відображаються жири, які організм отримує з багатьох продуктів. На їх фоні кров мутніє - виникає ліпемія, яка зберігається протягом 3-6 годин. Важливий елемент - залізо, його ми отримуємо тільки з їжі. Поснідавши перед аналізом, він може показати, що залізо в нормі, хоча насправді людина страждає на анемію.

У випадку, якщо людина страждає деякими захворюваннями шлунка, при яких, якщо після пробудження вона одразу не поснідає, то починаються болі і інші негативні прояви, слід прийняти їжу і через кілька годин відвідати приватну лабораторію, яка працює весь день.

Які аналізи здаються натщесерце

  • Загальний клінічний: гемоглобін, еритроцити, лейкоцити, тромбоцити, ШОЕ і ін;

  • Біохімічний: вуглеводи, білки, ліпіди, вітаміни, білірубін, азотисті сполуки;

  • Серологічний: виявлення інфекцій вірусів, мікробів, порушень роботи імунної системи (сифіліс, гепатит, ВІЛ);

  • На глюкозу;

  • На гормони;

  • На онкомаркери.

За скільки годин перед аналізом не їсти

  • Для здачі крові на гормони, вуглеводний обмін, визначення параметрів ліпідного профілю, тестів на згортання крові і анемію - за 12 годин до здачі;

  • Загальний аналіз крові можна здавати через годину і більше після легкого сніданку.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Раніше ми писали, які аналізи не потрібно здавати. Адже результати не покажуть цінної інформації для встановлення діагнозу.

Важливо

Вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров׳‏я, розміщена на сайті Хочу.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров׳‏ям, зверніться до лікаря.