Що ви маєте знати про рак підшлункової: онкологи України обʼєднались задля навчання українців ОНКОсвідомості (ВІДЕО)

Здоров'я

Софія Мельник

Редакторка стрічки новин

Наприкінці жовтня в Україні відзначався Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози і ми розповідали, як безплатно пройти мамографію, а от листопад - це місяць обізнаності про рак підшлункової залози. Саме тому Національний інститут раку запустив другий цикл програм інформаційного відеопроєкту “ОНКОсвідомість”, де провідні українські онкологи надають поради українцям щодо профілактики та діагностики цього небезпечного онкозахворювання. Деталі - вже у нашому матеріалі.

Як зазначають в ДНП “Національний інститут раку”, на сьогодні не тільки війна вбиває українців. За даними Національного канцер-реєстру, щороку в нашій країні діагностують приблизно 4,5 тис. нових випадків раку підшлункової залози. Близько 70% хворих помирають ще у перший рік після встановлення діагнозу, адже кожен другий випаадок виявлення хороби - це вже пізня стадія захворювання.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Смертність серед чоловіків і жінок практиично однакова: 6% серед жінок та 5,5% серед чоловіків. А найстрашніше, що середній шанс у пацієнта прожити 1 рік після встановлення діагнозу становить лише 25%, а 5 років – всього 6%, зауважують експерти.

Через повномасщшабну війну на 2024 рік прогнози також невтішні. Причинами цього є невчасне обстеження населення, недоступність меддопомоги або ж неможливість дотримуватися здорового способу життя й уникати стресів. Ще однією серйозною проблемою є необізнаність українців у питаннях своєчасного виявлення та лікування раку. Щодня пацієнти та їх родичі стикаються з відсутністю професійної інформації щодо захворювань на рак, а інтернетом шириться безліч некоректних даних та відвертих міфів. Водноча актуальна інформація щодо сучасних та ефективних методів лікування не завжди є доступною.

Задля розвʼязання проблем якісного та фахового інформування українців та до місяця обізнаності про рак підшлункової залози ГО “Українська спілка онкохірургів”, разом з ДНП “Національний інститут раку” та KNSKA Agency за підтримки ТОВ “Серв’є Україна” розробили та презентують цикл з 7 відеопрограм про рак підшлункової залози в рамках інформаційного відеопроєкту “ОНКОсвідомість”. Нові програми з'являтимуться кожні 4 дні на YouTube-каналі проєкту.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Рак підшлункової залози: професійні поради щодо профілактики та діагностики

За словами  Олени Єфіменко – гендиректорки ДНП “Національний інститут раку”, найбільшими факторами ризику онкологи вважають паління, надлишкову вагу, вік 65+, спадковість, наявність спадкових синдромів (наприклад, Синдром Лінча або сімейний поліпоз),  хронічний панкреатит та цукровий діабет, а також вживання алкоголю. В останньому випадку йдеться про небезпеку розвитку панкреатиту, що створює додаткову небезпеку для людини, зауважує лікарка.

Найпоширенішими ознаками ураження підшлункової залози є підвищений рівень білірубіну (“жовтяниця”), відсутність апетиту та неконтрольована втрата ваги, – додає Андрій Лукашенко – голова ГО “Українська спілка онкохірургів”. – Пацієнти також скаржаться на біль в черевній порожнині, який поширюється на спину та значно посилюється з плином часу.

Максим Палій – завідувач клініки радіології ДНП “Національний інститут раку”, додає, що найбільш дієвими інструментами дял встановлення діагнозу або його підтвердження є МРТ або КТ з використанням контрастної речовини та УЗД-ендоскопія.

Довідково:

“ОНКОсвідомість” – це цикл відеопрограм, в яких провідні фахівці, досвідчені лікарі Національного інституту раку надають вичерпні відповіді на часті запитання пацієнтів та їхніх родичів, розвінчують міфи та дають корисні поради. У цій пограмі можна отримати вичерпні відповіді не тільки про своєчасну діагностику раку, а й про те, як і коли необхідно її здійснювати, як стабілізувати психічний стан хворого, як обрати свого лікаря та не помилитися в терапії. Проєкт покликаний, перш за все, підвищити онкосвідомість серед населення.

Важливо: вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров'я, розміщена на сайті Хочу.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров'ям, зверніться до лікаря.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Раніше мамолог розповів, як правильно проводити самообстеження молочних залоз удома. Про такі базові речі повинна знати кожна жінка.