День пам'яті жертв голодоморів: історія скорботної дати і важливі традиції цього дня

Усі свята
Софія Мельник

Софія Мельник

Редакторка стрічки новин

День пам'яті жертв голодоморів 2024. Фото: informator.ua
День пам'яті жертв голодоморів 2024. Фото: informator.ua

Про це має знати кожен українець

Щорічно у четверту суботу листопада в Україні відзначається траурна пам’ятна дата — День пам'яті жертв Голодоморів. В цей день вшановується пам'ять усіх, хто загинув під час трьох голодоморів у XX столітті, а також запалюється свічка пам'яті. Більше про історію скорботної дати і традиції цього дня читайте у нашому матеріалі.

У 2024 році День пам'яті жертв голодоморів випадає на суботу, 23 листопада. Дату узаконив ще у 1998 році Президент України Леонід Кучма.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

У цей день проходить вшанування пам'яті жертв усіх трьох голодоморів, що сталися в 1921-1923, 1932-1933 та 1946-1947 роках. Особливо трагічним був Голодомор 1932-33 років, який забрав життя, за різними оцінками, від 4,5 до 10 млн осіб.

День пам'яті жертв голодоморів: що важливо знати про цю дату
Меморіал жертвам Голодомору в Києві. Фото: picture-alliance/ZUMAPRESS/N. Furyk

Цей Голодомор, організований радянською владою, був визнаний геноцидом українського народу в більшості країн світу. Впродовж довгого часу Радянський Союз відкидав факт масової загибелі українців від штучного голоду, а журналістам було заборонено писати на цю тему. І тільки після здобуття незалежності України архівні документи та свідчення очевидців розсекретили правду.

Масовий голод охопив усі області УРСР, особливо центральні регіони, а найтяжчим періодом була перша половина 1933-го. За наказом Сталіна в українців вилучалося все зерно та їстівні запаси, і від розпачу селяни їли солому, кору дерев, шкіряне взуття, а іноді навіть вдавалися до канібалізму.

День пам'яті жертв голодоморів 2024: що потрібно знати про цю дату
День пам'яті жертв голодоморів 2024. Фото: holodomormuseum.org.ua

Традиційно, в День пам'яті жертв голодоморів українці відвідують поминальні богослужіння, ставлять символічні горщики з зерном і свічки до пам'ятників загиблим та на вікна своїх осель. Також у цей день опускають державні прапори та оголошують загальнонаціональну хвилину мовчання (о 16:00 за київським часом).

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Також раніше ми писали про головні свята грудня. Розповідаємо, коли буде День Святого Миколая за новим календарем, Непорочне зачаття Пресвятої Богородиці та Різдво Христове 2024.