Не кричіть на собак і котів, бо буде біда: яке свято відзначають 9 січня. Головні заборони дня
9 січня віряни вшановують День пам’яті святого апостола, первомученика і диякона Стефана. У народі - Степанів день. Детальніше про це свято та його заборони - у цій статті на HOCHU.ua.
День пам’яті святого апостола, первомученика і диякона Стефана (Степанів день) традиційно відзначали 9 січня. Проте від вересня 2023 року ПЦУ перейшла на новоюліанський календар, тому дати багатьох релігійних свят змістилися на 13 днів раніше. Тож відтепер святого вшановують 27 грудня. Втім, церква не забороняє відзначати це свято і за новим, і за старим стилем.
Традиції та заборони свята
Після сходження Святого Духа апостоли назначили дияконами 7 чоловіків, які турбувалися про бідних і допомагали нужденним. Одним з них був Стефан. Згідно з переказами, чоловік творив чудеса та проповідував віру в Христа. За це він був засуджений до страти - Стефана жорстоко закидали камінням.
Святого Стефана вважають покровителем великої худоби, особливо коней. Тож цього дня наші предки доглядали за кіньми - розчісували гриву, міняли підкови та давали різні частування. Також у це свято вони намагалися тримати чистим дім, одяг та тіло, а тому частіше вмивалися протягом дня та ходили в баню.
Що не можна робити 9 січня:
-
займатися важкою фізичною працею та хатніми справами;
-
викидати хлібні крихти зі столу, інакше весь рік проведете в боргах (краще віддати їх птахам і тваринам);
-
класти в кишені великі купюри - до збитків;
-
давати та брати гроші у борг;
-
відмовляти у допомозі;
-
використовувати ножі;
-
залишати вогонь без нагляду, оскільки наші предки вважали цей день пожежонебезпечним;
-
ображати тварин (у тому числі - бездомних);
-
ходити в брудному та старому одязі, а також немитою головою та тілом.
Також раніше ми писали, хто святкуватиме свої іменини у січні. У цій статті ви дізнаєтеся, кого і коли вітати з Днем ангела у перший місяць 2024 року за новим та старим церковним календарем.
Фото: folhape.com.br