Михайлівська батьківська субота: з чим йти до церкви і на цвинтар

Усі свята
580
Хіцька Наталія

Хіцька Наталія

Редакторка стрічки новин

Михайлівська батьківська субота - коли буде у 2024 році
Свічки у церкві. Фото: hromadske.radio

Цей день потрібно провести у спокої і молитві

У першу суботу листопада віряни відзначають Михайлівську батьківську суботу. Як провести цей день за всіма правилами, а також від чого варто відмовитися, аби не накликати біди - розповідаємо далі у цій статті.

Традиційно Михайлівська батьківська субота святкується у суботу перед святом Собора Архистратига Михаїла. За новим стилем воно припадає на 8 листопада, відповідно у 2024 році Михайлівська батьківська субота буде 2 листопада.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

У п’ятницю напередодні віряни йдуть до церкви на панахиду, а у суботу вранці - на ранкову літургію. Перед цим потрібно залишити “записку за упокій” з іменами людей, яких потрібно пом’янути (не можна вказувати імена нехрещених та самогубців). За кожне ім’я дають пожертву на потреби. Також до церкви цього дня несуть наступні продукти:

  • хліб;

  • яйця;

  • овочі та фрукти;

  • крупи;

  • чай, “Кагор”.

Після церкви варто сходити на цвинтар, щоб запалити свічку (лампадку), поставити живі квіти та прочитати молитву. А ось прибирати біля могил все ж краще напередодні Михайлівської батьківської суботи.

Михайлівська батьківська субота - коли буде у 2024 році
Церква. Фото: theukrainians.org

Молитва за померлих

Упокій, Господи, душі спочилих рабів Твоїх: батьків моїх, родичів, благодійників (імена) і всіх православних християн, і прости їм всі провини вільні й невільні, і даруй їм Царство Небесне.

Або:

Пом’яни, Господи Боже наш, у вірі й надії життя вічного покійного раба (рабу) Твого (ім’я), і як Благий і Чоловіколюбець, що вибачає гріхи і беззаконня, відпусти і прости всі гріхи його (її) вільні і невільні, визволи його (її ) від вічних мук і геєни вогненної, і даруй йому (їй) причастя і насолоду вічними Твоїми благами, призначена для тих, хто любить Тебе.
Адже хоч і згрішив він (вона), але не відступив (не відступимо) від Тебе, і без сумніву в Отця і Сина і Святого Духа, Бога в Трійці славимого, вірував (вірила), і Трійцю Єдиносущну православно навіть до останнього свого подиху сповідував (сповідувала).
Будь милосердний до нього (до неї), і віру в Тебе замість діл прийми, і зі святими Твоїми, як Щедрий, упокой, бо немає людини, яка б жила і не згрішила. Але Ти Єдиний безгрішний, і правда Твоя вічна, і Ти Єдиний Бог милостей і щедрот і людинолюбства, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духу, нині і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Що не можна робити 2 листопада:

  • сваритися, лаятися, конфліктувати, лихословити, осуджувати, бажати зла;

  • відмовляти у милостині;

  • говорити погано про покійних;

  • працювати важко фізично, займатися хатніми справами;

  • веселитися, гучно щось святкувати або ж, навпаки, впадати в сум, побиватися;

  • влаштовувати на цвинтарі бенкет з розпиванням алкогольних напоїв;

  • залишати на могилах предмети з життя покійного, які вказують на його шкідливі звички чи уподобання.

Якщо ви не маєте змоги відвідати церкву та цвинтар у Михайлівську батьківську суботу, помоліться за померлих вдома.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Також раніше ми писали про церковні свята за старим стилем. Дізнайтеся, що ми відзначатимемо в останній місяць осені - у цьому матеріалі.