Коли буде Великий піст 2025 за новим стилем: що змінилося і до чого готуватися

Усі свята
Анна Мисюк

Анна Мисюк

Заступниця головного редактора

Великий піст 2025, фото
Великий піст у 2025 році випадає на нові дати. Фото: соцмережі

Тепер в Україні церковні події та свята відзначають за новим календарем, тому їхня дата відрізняється від попередніх років

Віднедавна ПЦУ перейшла на оновлений календар, що спричинило зміни у звичних датах багатьох свят і постів. Ці зміни торкнулися й Великого посту. Коли саме він розпочнеться у 2025 році та що варто знати про традиції цієї події — читайте далі.

Великий піст є особливим періодом для кожного християнина, часом духовного очищення та підготовки до Великодня — головного християнського свята, що символізує Воскресіння Ісуса Христа. До того цей піст є найдовшим у церковному календарі. Він триває 48 днів. Увесь цей час віряни присвячують молитві та покаянню.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Коли буде Великий піст 2025?

У 2025 році Великий піст розпочнеться 3 березня — одразу після святкування Масниці (2 березня), а завершиться 19 квітня. Великдень цього року припадає на 20 квітня.

Що не можна робити у Великий піст

Головні обмеження цього періоду стосуються харчування. Не можна їсти м'яса, риби, молочних продуктів та будь-якої їжі, пов’язаної з тваринами.

Також заборонено вживати алкогольні напої, використовувати надмірну кількість спецій, приправ і солодощів. Адже вони можуть відволікати від духовного очищення та спрямовувати увагу на тілесні бажання.

У Великий піст не варто влаштовувати гучні святкування, розваги та застілля. Важливо уникати сварок, конфліктів і негативних емоцій, адже це може завадити гармонії та духовному розвитку.

Традиції Великого посту 2025 року

Окрім церковних богослужінь, Великий піст має давні традиції, яких дотримуються віряни у своїх домівках. У цей період є чотири важливі дати:

  • Чистий понеділок (3 березня). Це перший день посту, коли за давньою традицією люди очищали свої оселі після Масниці. У цей день заведено проводити генеральне прибирання та відвідувати церкву для молитви та покаяння.

  • Страсний тиждень і Страсна п’ятниця (11 квітня). Останній тиждень посту присвячений роздумам над стражданнями Христа. У цей період не рекомендується займатися домашніми справами, веселитися чи працювати. У Страсну п’ятницю віряни відвідують богослужіння, подають милостиню та здійснюють добрі вчинки.

  • Лазарева субота (12 квітня). Цього дня особливих заборон немає, однак варто утриматися від важкої роботи. Традиційно в цей день готують вербові гілочки для Вербної неділі та моляться про здоров'я.

  • Вербна неділя (13 квітня). Це одне з важливих церковних свят, яке символізує вхід Ісуса в Єрусалим. Віряни відвідують службу, ставлять свічки за здоров’я та освячують вербові гілки. Як і в інші великі свята, у цей день не слід займатися важкою фізичною працею.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Також не пропустіть релігійний календар 2025, де зібрані ключові дати року. Дізнайтесь, коли ми будемо відзначати 12 головних свят.