Коли святкуємо Різдво 2024 в Україні? Нова дата, заборони та традиції великого християнскього свята

Новий рік і Різдво
Анна Мисюк

Анна Мисюк

Заступниця головного редактора

Різдво 2024, фото
Розповідаємо про головні традиції та особливості святкування Різдва в Україні. Фото: freepik

Щороку взимку християни святкують найважливіше церковне свято — Різдво Христове, яке символізує народження Ісуса, посланого для порятунок людства

Різдвяні традиції в Україні мають глибоке коріння. Святкування включає 12 пісних страв на Святвечір, колядки та вертеп. Проте з переходом на новий церковний календар українцям доведеться звикати до нової дати Різдва.

Коли буде Різдво Христове 2024 в Україні

Дата Різдва в Україні 2024 року змінилась. У вересні 2023 року ПЦУ запровадила новоюліанський календар, який змістив усі християнські свята на 13 днів раніше. Тож тепер православне Різдво відзначатимуть разом із католицьким.

Related video

У 2024 році Різдво святкуватимуть 25 грудня за новим стилем, у середу. Однак православні, які залишаються на старому календарі, відзначать свято 7 січня 2025 року, у вівторок.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Різдвяні традиції в Україні: що роблять на це свято

Для українців Різдво — це сімейне свято, сповнене тепла та близькості. Родина збирається разом за одним столом, особливо у Святвечір — 24 грудня.

Після появи першої зірки починається вечеря з 12 пісних страв: куті, млинців, борщу, голубців, капусти, риби, грибів та іншого. Страви можуть варіюватися залежно від регіону, але кутя є обов’язковою.

Існувало повір'я: якщо не зустріти Різдво вдома, то весь рік доведеться блукати. У цей день також намагалися не сваритися, а навпаки, миритися з усіма.

Особливим елементом святкування був дідух. Це сніп із пшениці або жита, прикрашений квітами, який ставили на покуті біля ікон.

Що не можна робити на Різдво

  • Весь різдвяний період був особливим для українців. Після Святвечора на 12 днів заборонялися важкі роботи, дозволялися лише догляд за худобою і приготування їжі.

  • Не рекомендувалося також позичати чи брати гроші в борг, щоб не мати фінансових труднощів протягом року.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

До речі, а ви знали, що День святого Миколая більше не відзначають 19 грудня? Прочитайте про нову дату, головні заборони та традиції свята.