Більше не 14 січня: коли та як правильно засівати на Старий Новий рік 2025

Новий рік і Різдво
Анна Мисюк

Анна Мисюк

Заступниця головного редактора

Посівання на Старий Новий рік, фото
Коли і як правильно посівати на Старий Новий рік. Фото: колаж Хочу!

Збережіть собі цю інформацію, щоб бути готовими до свята

Посівання — це давній обряд, який виконували наші предки на День Василя. Однак цього року дата святкування змістилася. Тому розповідаємо, коли засівати за церковним календарем, й заодно пригадуємо, як правильно це робити.

Цей обряд має язичницьке коріння, як і багато інших українських традицій. Посівання символізує запрошення природи до багатого врожаю і процвітання. Наші предки вели господарство, яке залежало від змін пір року, тому цей ритуал був важливим для їхнього добробуту.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Коли посівають?

Раніше День святого Василя Великого випадав на 14 січня, тож засівати було заведено вранці цього дня. Однак, після переходу на новий календар дата свята змінилась. Тому за новим стилем посівати слід 1 січня.

Хто може посівати?

За традицією, посівати мають право тільки хлопці та чоловіки — вони повинні першими переступити поріг дому. Це обумовлено тим, що зерно символізує не лише достаток, а й родючість. А в давнину вважалося, що жінка, яка перша зайде до дому в цей день, може принести нещастя.

Чим можна і чим не можна посівати?

Для посівання обов'язково використовується зерно. Раніше обирали пшеницю чи жито, але зараз також використовують ячмінь або гречку.

Зерно повинно бути цілим, не можна посівати горохом, пшоном або просом, оскільки це вважалося поганим знаком. Важливо, щоб зерно сіялося не голими руками, а в рукавицях.

Як правильно посівати? Обряд посівання простий, але є кілька важливих правил:

  • Перед тим, як почати посівання, потрібно попросити дозволу у господарів дому.

  • Для обряду слід брати два мішки: один з зерном, а інший — для отримання частувань та подарунків.

  • Посівати треба не лише поріг, а й кімнати.

  • Гроші за посівання давати не рекомендується, оскільки існує повір'я, що це може призвести до бідності в наступному році.

  • Зерно, яке розсипають під час обряду, вважається оберегом дому, і його не можна прибирати до заходу сонця.

Існує також повір'я, що чим більше людей прийде посівати, тим краще для господарів. Важливо не проганяти гостей, оскільки це може відлякати удачу.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Також дізнайтесь, що категорично не можна дарувати на Різдво та Новий рік. Ці подарунки можуть зіпсувати комусь свято!