"Веселий" бог смерті на ім'я Дід Мороз і його жертва — Снігуронька: ось, чого ви не знаєте про головний радянський символ Нового року (ФОТО, ВІДЕО)

Новий рік і Різдво
Богдана Карц

Богдана Карц

Головна редакторка

Хто такий Дід Мороз насправді - історія його появи у новорічних святкуваннях
Справжні Дід Мороз та Снігуронька - хто вони? Фото створене ШІ для ХОЧУ!

Все зовсім не так, як ви собі думали 😉

В Україні Новий рік у дітей та дорослих раніше чітко асоціювався не тільки з ялинкою та святковим застіллям, а й з Дідом Морозом та його “онукою” Снігуронькою. Однак цих персонажів в якості символів свята підсунула нам радянська влада. Чому це проблема — розповідаємо далі, пояснюючи, звідки ці двоє взагалі взялися і до чого тут язичництво.

Ще зовсім недавно невід'ємною частиною новорічних свят були персонажі, успадковані від радянської епохи: Дід Мороз та Снігуронька. Сивий дід-чарівник, одягнений у шубу й шапку, з великою довгою бородою, за народним повір'ям, мав приносити дітям подарунки під ялинку у ніч проти Нового року. Його вірною супутницею завжди була молода дівчина на ім’я Снігуронька — онучка Діда Мороза, яка допомагала йому розносити подарунки та створювала святкову атмосферу на новорічних святах і корпоративах.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Та хто ж ці двоє насправді? Відповідь дає тікток-канал @annamn061.

Отже, насправді Дід Мороз — давній язичницький персонаж. І він зовсім не добрий, а навпаки — є уособленням бога смерті, який приходить до людей взимку. Жнець підкошує людей у найхолодніший та найголодніший період року, ховаючи своїх жертв у мішок. Згідно зі стародавніми язичницькими міфами, він мешкає у крижаній хатинці в країні мертвих, куди можна було потрапити, пройшовши через колодязь (саме такий перехід описаний в деяких російських народних казках).

Як ми знаємо, древніх богів потрібно було задобрювати. Найчастіше — жертвами, причому нерідко — людськими. Саме тому у лісі до дерева прив’язували юну дівчину. Якщо на ранок її знаходили замерзлу, та ще й вкриту льодом чи снігом, це означало, що бог Мороз прийняв жертву і люди переживуть цю зиму. Ось так і з’явився образ Снігуроньки.

На новорічних ранках Снігуронька почала з’являтися після того, як у 1873 році російський драрматург Островський, вражений легендами про жертвоприношення дівчат, написав п’єсу “Снігуронька”. Через 60 з лишнім років (у 1937-му) радянські “генії” приплели це ім’я до новорічних святкувань, які влаштовувались для дітей, а згодом її почали кликати і на корпоративах.
ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Також дивіться інші цікаві факти про появу Діда Мороза та “усунення” Святого Миколая — в сюжеті “Факти ICTV” 👇

Також дізнавайтеся, які подарунки не можна дарувати на Новий рік, згідно з народними прикметами. Вважається, що є речі, які можуть принести набагато більше шкоди, аніж користі.