Чому на Вербну неділю освячують саме вербу? Містичні традиції, в які досі вірять українці

Наші предки вірили, що верба може захищати оселі та лікувати хвороби
Вербна неділя — це одне з найсвітліших і найрадісніших християнських свят, яке передує Великодню. У 2025 році ця подія припадає на 13 квітня. Тому радимо вам підготуватись до цієї дати й дізнатись, навіщо на Вербну неділю освячують вербу та що потім з нею роблять.
Вербна неділя — це свято присвячене урочистому входу Ісуса Христа в Єрусалим, про що згадують усі чотири Євангелія. За біблійною історією, коли Христос в'їхав у місто на віслюку, його зустрічали натовпи людей, вітаючи пальмовими гілками. У слов’янській традиції пальму замінила верба.
Після Вербної неділі настає Страсний тиждень. А народні традиції цього періоду пов'язані саме з вербовими гілочками, які освячують у церквах у суботу ввечері.
Чому саме верба?
Здавна верба асоціювалася з весною, оновленням і життям, що пробуджується. Саме тому вона стала важливим релігійним символом. Її гілочки часто називали "гілками чесноти", оскільки вони ніби тягнуться до неба.
У Старому Завіті згадується, що люди приносили до храму молоді гілки верби як символ благословення. Після освячення в церкві її ставлять у воду: якщо вона дає коріння, її висаджують у землю, якщо засихає — не викидають, а спалюють.
Вважалося, що освячена верба має особливі властивості: її використовували для захисту оселі та худоби від негараздів. Також вірили в її цілющу силу — бруньки верби з’їдали, щоб вилікуватися від хвороб, зокрема лихоманки та безпліддя.
В народних переказах згадується, що освячена верба могла заспокоїти грозу. А кинута у вогонь гілочка — допомогти при пожежі.
Є й цікава легенда: колись жінка, що мала багато дітей, похвалилася перед Матір’ю-Землею своєю родючістю. Розгнівана Земля перетворила її на дерево — так з’явилася верба, яка й досі символізує життя та плодючість.
Також раніше ми розповідали, коли йти святити паску у 2025 році та що ще потрібно обов’язково покласти у великодній кошик. Не запізніться!