Важливі обряди та ритуали Вербної неділі 2025, про які ви могли не знати

Розповідаємо, про особливості святкування Вербної неділі
Традиційно Вербну неділю відзначають за тиждень до Великодня. Так, у 2025 році святкування припадає на 13 квітня. З цієї нагоди пропонуємо вам дізнатися більше про традиції цього свята, яких дотримувалися ще наші предки.
У книзі "Місяцелік" авторства відомого українського етнографа Василя Скуратівського зазначається, що на Вербну неділю жінки освячують вербові галузки, які зберігають до вигону в поле корів. Коли тварини виходили з хліва на пашу, їх символічно "били" гілочками, щоб вони скоріше давали потомство.
Також легким "биттям" різочки мами "освячували" своїх діточок, щоб ті були чемними та слухняними. При цьому вони казали: "Не я б'ю - верба б'є, недалечко червоне яєчко! За тиждень уже Великдень".
Після відвідування церкви господарі, не заходячи до оселі, йшли висаджувати кілька гілочок освяченої верби на городі або в полі, "щоб росла Богові на славу, а нам, людям, на вжиток". Інші гілочки заносили в дім та клали на покуті під образами, щоб захистити його від блискавки.
Також наші предки вважали, що верба має чудодійну силу та може допомогти від різних хвороб. Тож з дрібних галузок чи листя вони готували відвар або горілчану настоянку та використовували їх від головного болю, пропасниці, шлункових хвороб тощо.
А ось на Закарпатті Вербна неділя мала назву Цвітна. Освячені вербові гілочки затикали під образи. Також чоловіки чіпляли їх до головних уборів.
Раніше ми писали, як підготуватися до Великодня. Дізнайтеся, як молитися, поститися та коли сповідатися у 2025 році - у цьому матеріалі.