Бежеві мами: новий тренд у вихованні дітей чи суцільні обмеження?

Хто такі "бежеві мами" і чи корисне таке виховання для дитини
Напевно ви неодноразово чули чи бачили у tiktok ролики про “бежевих мам”. Вони одягають дітей виключно у бежеві пісочні відтінки і навіть іграшки підбирають такого ж кольору.
Мода на “бежевих мам” або beige moms з’явилася у 2022 році після інтерв’ю з Кім Кардашян. Вона показала свій мінімалістичний інтер’єр та дитячу у нейтральних кольорах. Після цього мами захотіли бути у тренді та почали оформлювати квартири у таких кольорах, а далі перейшли на дитячий одяг, аксесуари та іграшки, щоб робити красиві фото і виставляти їх у соцмережах активно збираючи лайки і коментарі.
Проте справжнє реальне життя - це не лише фото та відео у соцмережах. Головна ідея beige moms поєднувати навколо себе все у молочних та бежевих кольорах. Але це може доходити до абсурду. Батьки обмежують дитину у яскравих барвах, змінюють інтер’єр, одяг і навіть можуть викинути подаровані іграшки іншого кольору.
Така поведінка може лякати. Як ця тенденція може відобразитися на психіці, самооцінці та життєвих рішеннях, розповідає Дитяча психологиня та арт-терапевтка Аліна Клепик, пише vikna.
Значення кольорів у розвитку дитини
Коли батьки нав’язують дитині лише обмежені, у цьому випадку - бежеві кольори, то вони порушують самоідентифікацію дитину. Тото порушується процес того, як дитина усвідомлює себе, свої бажання та можливості.
Якщо вибору немає, вони можуть сприймати це як норму, і в них може сформуватися така установка, що “я не вирішую”, яким (-ою) мені бути,
Коли дитина буде відчувати жорстокий контроль і батьки постійно заборонятимуть робити власний вибір, то у поведінці можуть проявитися дві протилежні проблеми: агресія, невиконання нав’язаних правил і повна пасивність та безініціативність.
Арт-терапевтка пояснила, що дитина з маленького віку повинна бачити різні кольори, які впливають на її розвиток. Якщо обмежувати колір, це впливає на розвиток уяви. Якщо перед очима завжди лише нейтральні кольори, око за них не чіпляється і світ навколо стає нецікавим.
Це також має свій вплив на зір. Адже для нормального розвитку сітківка має стимулюватися. Тому діти мають бачити різні кольори. Також, коли діти бачать лише нейтральні кольори, то при виході на вулицю вони бачитимуть велике різномаїття, що може спричинити перезбудження і викликати агресію.
Яскраві відтінки жовтого, червоного, помаранчевого — активують зорові аналізатори, спонукають дитину до активності, пошуку, дарують радість. Тоді як холодні відтінки на противагу - заспокоюють, створюють відчуття безпеки.
Педіатриня та дитяча психотерапевтка Анна Кушнір пояснила, що тренування вибору надзвичайно важливе для дитини. Що одягнути, яку іграшку взяти, важливо вирішувати самостійно і базуватися на власних бажаннях.
Чи впливає на особистість відсутність вибору у дитини?
Коли дитина бачить лише нейтральні кольори, вона може рідше відчувати радість, захоплення, та всі ті емоції, які викликають яскраві кольори. Іншим дітям вона може здаватися замкненою, беземоційною, відстороненою. Так ускладнюється комунікація між дітьми, може виникнути відчуття самотності,
Діти, які не вміють проговорювати свої бажання та емоції та навіть соромляться про це говорити. Тому вони підлаштовуються під інших і у майбутньому для них складатиме труднощі стосунки з однолітками і спілкування.
Крім усього, це може призвести до тривожності та психосоматичних проявів, страху помилок у вираженні емоцій. Проблема поглиблюється, якщо реакції дитини критикують або висміюють батьки чи інші дорослі,
Діти сприймають світ навколо через порівняння, а у 4-5 років вже помічають, що є різниця між ними і іншими. У віці 7-8 років діти починають активно порівнювати себе з однолітками.
Тому, якщо обмежувати дитину, вона може вирости з думкою, що її світ не такий, як в інших, де діти, наприклад носять те, що їм подобається.
Вплив на психічне здоров’я
-
Надмірний контроль та відсутність вибору можуть призвести до серйозних наслідків і вплинути на психічне здоров’я дитини.
-
Високий рівень базової тривоги
-
Генералізований тривожний розлад
-
Низька самооцінка та синдром навченої безпорадності
-
Різкі протести
-
Перфекціонізм
-
Депресивні симптоми
5 маркерів поведінки дитини, коли варто звернутися до психолога
-
Немає інтересу до вибору одягу, іграшок, дитина перестає цікавитися новим.
-
Дитині складає труднощі розпізнавати і називати емоції.
-
Дитина намагається уникати активних ігор, творчості, боїться забруднитися, зробити щось не так.
-
Дитина відчуває тривожність під час зміни середовища — наприклад, удома добре, а деінде — погано, особливо в яскравих приміщеннях.
-
Неініціативна, пасивна, залежна від слів інших.
Бежеве виховання не несе чогось страшного, якщо дитину не обмежують у природних потребах. Якщо вибір бежевого виховання більше про естетику, важливо додавати дитині кольорові акценти. Дитина має сама вибирати кольорові речі, одяг, книжки тощо,
Арт-терапевтка каже, що перед тим, як використати бежевий стиль у вихованні батьки повинні знати для себе усі плюси та мінуси. А не лише гонитися за модою.
Раніше ми розповідали, як надмірна батьківська опіка може зіпсувати самооцінку дітей. Тому важливо знати, яких 6 речей у вихованні варто позбутися.