Довгоочікувана 13-та зарплата: чому вона так називається і коли на неї чекати?

Бізнес та гроші
Богдана Карц

Богдана Карц

Головна редакторка

Кому і за що виплачують 13 зарплату
Що таке 13 зарплата і хто її отримує. Фото: klerk

Ділимося також формулою та критеріями, за якими визначається її розмір

Багато людей бодай раз у житті чули про “13-ту зарплату”. Що це за звір і хто її зазвичай отримує під Новий рік, розповідаємо у цій статті!

Найперше, про що варто знати — йдеться про річну премію (так ще називають цей вид винагороди) і виплачують таку премію далеко не на всіх підприємствах. Зазвичай працівники отримують свою тринадцяту зарплату у грудні чи на початку січня, від чого і з’явилася, власне, назва, розповідають Новини.LIVE.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Що таке 13-та зарплата?

13-та зарплата — це спеціальна заохочувальна виплата, яку керівництво компанії надає своїм працівникам за підсумками їх роботи протягом року, що минає. Вона не є обов’язковою виплатою, як звичайна заробітна плата.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Закону України "Про оплату праці", премії та річні винагороди належать до складу заробітної плати як заохочувальні виплати. Їхній порядок та розміри можуть визначатись колективним договором або ж у положеннях підприємства, що узгоджені з профспілкою чи представником трудового колективу.

Отже, кожне підприємство повинно мати власний внутрішній порядок виплати річної премії, де чітко зазнвчено усі умови, механізм розрахунку та строки виплат так званої 13-ї зарплати.

Який розмір 13-ї зарплати?

Під час обчислення розміру виплати для працівників враховуються такі моменти (але це може бути далеко не повний список):

  • святкові дні;

  • відпустка (основна та/чи додаткова);

  • відпустка по догляду за дитиною;

  • відсутність на роботі через хворобу (лікарняні);

  • лікарняні, пов’язані з нещасним випадком або професійним захворюванням.

Здебільшого 13-та зарплата формується як 1/12 від річного заробітку — за кожен місяць роботи. Наприклад, якщо працівник працює на окладі в 10.000 грн і відпрацював 10 місяців протягом поточного року, то його річна премія становитиме:

10 000 : 12 х 10 = 8 333 грн

Якщо ж працівник компанії відпрацював повний календарний рік, то розмір його 13-ї зарплати, у разі виплати такої компанією, становитиме його повний місячний оклад, тобто 10.000 грн.

❗️Важливий момент. Оскільки річна премія включається до фонду оплати праці як заохочувальна або ж компенсаційна виплата, то підлягає оподаткуванню на загальних підставах, відповідно до чинного законодавства. Тобто з цієї суми будуть вирахування, як і зі звичайної заробітної плати чи премії, і в результаті сума буде меншою за ту, що вираховується за вищевказаною формулою.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Раніше ми також розповідали, чи можна піти з роботи, не відпрацьовуючи 2 тижнів. Як звільнитися без зайвих зобов’язань - дізнавайтеся на ХОЧУ!