Підвищення військового збору у 2025 році: що це означає для українців та їхніх зарплат зокрема
Скільки податків доведеться платити у новому році
Вже за кілька днів на українців чекає оновлення суми податків. Зокрема, у плані зростання військового збору. Про що йдеться, скільки тепер будуть відраховувати з зарплат та інших грошових надходжень — дізнавайтеся далі.
Усі деталі докладно пояснюються на сайті Мінфіну. Про найголовніші нововведення 2025-го ми розповімо у цій статті.
Що таке “військовий збір”
Задля забезпечення фінансування заходів із підвищення обороноздатності нашої держави — тимчасово — з 3 серпня 2014 року Законом України від 31.07.2014 №1621-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України» в Україні запроваджено військовий збір.
Як пояснює wiki.legalaid.gov.ua, спершу планувалося, що це буде тимчасовий захід — збір планувати знімати з громадян лише до 1 січня 2015 року. Втім, Законом України від 28.12.2014 №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з настанням нового календарного року, термін дії військового збору продовжений, а тимчасовий характер його дії замінено на невизначений час, а саме — до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи ЗСУ.
Хто має сплачувати військовий збір
Сплачувати такий збір зобов’язані, згідно з чинним законодавством:
-
фізичні особи-резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;
-
фізична особа-резидент, яка володіє та/або користується (орендує (суборендує), на умовах емфітевзису, постійно користується) земельними ділянками, віднесеними до сільгоспугідь, у частині мінімального податкового зобов’язання;
-
фізичні особи-нерезиденти, які отримують доходи з джерела їх походження в Україні;
-
податкові агенти фізосіб, що сплачують збір за них та від їх імені з зарплати, доходів за цивільноправовими договорами (ЦПД) та інших доходів (як у випадку з ПДФО).
Оподатковується військовим збором загальний місячний або ж річний дохід.
Ставка військового збору в Україні з 1 січня 2025 року
Днями президент України Володимир Зеленський підписав ухвалений ВР законопроєкт №9319, який, зокрема, встановив, що військовий збір для платників єдиного податку (ФОПів та юридичних осіб) запроваджується саме з 1 січня 2025 року.
Ставка збору різниться для різних категорій платників податку:
-
Для ФОПів I, II та IV груп ставка збору становить 10% від мінімальної зарплати в Україні, встановленої на початок 2025 року, а це — 8000 грн. Відповідно, військовий збір буде розраховуватися на основі цієї суми, тобто становитиме 800 грн на місяць.
-
Платники єдиного податку III групи (юридичні особи та ФОПи) почнуть сплачувати військовий збір у розмірі 1% від свого обороту за підсумками першого кварталу 2025 року.
При цьому важливо зауважити, що не сплачуватимуть військовий збір “заднім числом” фізособи. Задекларований фізичними особами загальний річний дохід за 2024 рік оподатковуватиметься військовим збором за колишньою ставкою у 1,5% (крім доходу від операцій з майном, доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна, які оподатковуються за ставкою 5% вже з 1 грудня 2024 року).
Також інші доходи фізичних осіб (дохід від зарплати, оренди, виграшу, депозиту тощо) оподатковуються військовим збором у розмірі 5% з 1 грудня 2024 року.
Ставка військового збору для військовослужбовців та працівників силових структур, визначених законом, залишається на рівні 1,5%.
Що в Україні не оподатковується військовим збором
З яких доходів сплачується військовий збір
-
зарплата;
-
премії;
-
компенсації;
-
лікарняні;
-
винагороди за договорами ЦПХ;
-
прибуток від здавання в оренду майна;
-
соціальні виплати;
-
доходи за авторським правом;
-
роялті;
-
пенсії;
-
винагороди та призи;
-
дивіденди;
-
спадщина;
-
прибуток від криптовалют;
-
цінні подарунки (ті, вартість яких перевищує 25% мінімальної зарплати).
ТСН наводить також список винятків для фізичних осіб:
-
декретні виплати;
-
спадщина і подарунки від родичів першого ступеня споріднення;
-
продаж транспортного засобу (не більше однієї такої угоди на рік);
-
аліменти;
-
житлові субсидії;
-
фінансові кошти, що підлягають поверненню;
-
кошти, отримані на витрати на відрядження;
-
прибуток від продажу майна, яке було успадковано або перебувало у власності понад 3 роки (не більше однієї угоди на рік);
-
подарунки, які не є цінними, тобто вартість яких не перевищує 25% від розміру мінімалки.
Нагадаємо також, що з 1 грудня в Україні почали діяти нові податки на продаж авто. Розповідаємо докладно, скільки тепер потрібно заплатити за першу, другу та кожну наступну операцію із продажу авто, мотоцикла чи іншого виду ТЗ.