Що заважає нам заробляти дійсно багато? Експертка назвала 5 психологічних блоків, які доведеться розбити

Бізнес та гроші
Софія Мельник

Софія Мельник

Редакторка стрічки новин

Секрети фінансового успіху - що не дає нам зщаробляти багато
Чому нам не вдається заробляти багато. Фото:freepik.com

Бізнес-психологиня розповідає, як почати заробляти багато, попрацювавши над власним сприйняттям світу. Авторська колонка

Гроші — це не просто цифри на рахунку, а відображення наших переконань, страхів і внутрішніх установок. Багато жінок, навіть маючи величезний потенціал, стикаються з бар’єрами, які заважають їм заробляти більше.

Як психолог, я бачу, що причина часто криється не в зовнішніх обставинах, а в нашій внутрішній психології, — говорить Анна Щербій-Шендоган — бізнес-психологиня та коуч з фінансового росту.

Анна Щербій-Шендоган — бізнес-психологиня та коуч з фінансового росту
Анна Щербій-Шендоган. Фото авторки
Related video
ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

1️⃣ Обмежувальні переконання про гроші

З дитинства нам могли говорити: «Гроші — це зло», «Чесною працею багато не заробиш», «Великі гроші — великі проблеми». Такі переконання закладають страх перед фінансовим зростанням. Жінка може підсвідомо уникати можливостей, які могли б принести їй великі прибутки.

Як можна перевірити себе:

  • ✔️ Перегляньте свої переконання. Запитайте себе: «Яка моя головна установка щодо грошей?» або «Що я найчастіше чула від батьків в дитинстві про гроші?».

  • ✔️ Випишіть ці установки в стовпчик.

  • ✔️ Проаналізуйте їх. 

Далі пропоную заварити смачного чаю і провести внутрішній діалог з собою, використовуючи таке питання: «Чи допомагає та або інша установка мені досягати фінансових цілей?» 

Після цього поруч з негативними установками перепишіть позитивні інтерпретації. Наприклад: Негативне переконання «Гроші - це зло!». Позитивна: «Гроші – це можливості для мене і моїх дітей!»; «Великі гроші можна лише вкрасти»  - «Я можу заробляти великі гроші чесно і гідно».

Ця техніка може підняти верхній шар переконань, але потрібно йти в глибину і шукати ключові переконання в тілі, це можна зробити лише з досвідченим психологом. 

2️⃣ Страх успіху та відповідальності

Заробляти більше — означає брати на себе більше відповідальності, ухвалювати складніші рішення, наймати працівників і платити їм кожного місяця заробітну плату. Часто жінки підсвідомо бояться успіху, бо він може змінити їхні стосунки з близькими, додати нових викликів чи привернути більше уваги. 

Як можна перевірити себе:

  • ✔️ Запитайте себе: «Що зміниться, якщо я почну заробляти у 2-3 рази більше?» 

  • ✔️ Дуже часто жінки бояться, що у них не буде часу на родину, що діти будуть не доглянуті або чоловік піде від них. 

Рішення: Подумайте, як ви можете адаптуватися до цих змін, щоб почуватися комфортно. Наприклад, обговорити з чоловіком відверто, що він про це думає, чи зможе він допомагати з дітьми чи вам потрібна буде няня тощо.

3️⃣ Низька самооцінка та синдром самозванця

Навіть успішні жінки часто відчувають, що вони «недостатньо хороші», сумніваються у своїх компетенціях і бояться викрити себе як «шахрайку». Це змушує їх погоджуватися на нижчі гонорари, працювати більше за меншу оплату і не висловлювати свої фінансові очікування.

Як можна перевірити себе:

  • ✔️ А чого я найбільше боюсь?

  • ✔️ Від кого я найбільше чекаю похвали?

  • ✔️ І хто мені цього не дав?

Рішення: Заведіть «щоденник досягнень» — записуйте всі свої перемоги, навіть невеликі. Вчіться приймати компліменти та визнавати свої заслуги.

Якщо ви відчуваєте, що застрягли. Є хороша новина: люди, які багато знають та уміють страждають від синдрому самозванця. Експерти, які закінчують курси за 2 місяці знають дуже мало і тому навіть не сумніваються в собі, а діють. 

Однак глибинно корінь може бути саме в невірі в себе і ситуаціях із дитинства, які можна допрацювати й дати вам базову віру в себе та опору на себе. 

4️⃣ Страх просити про гроші та переговори

Жінки часто бояться порушувати питання фінансів, вважаючи, що їхня робота «сама за себе скаже». Але в реальності вміння говорити про гроші — ключова навичка для зростання доходу.

Як можна перевірити себе:

  • ✔️ Поміркуйте та визначте, що ви відчуваєте, коли треба попросити підвищення зп або озвучити гонорар за свої послуги? 

Рішення: Перед переговорами тренуйтеся озвучувати свої очікування перед дзеркалом або з другом. Пам’ятайте: «Ні» — це не кінець світу, а просто початок обговорення.

5️⃣ Відсутність чіткої фінансової стратегії

Багато жінок не ставлять перед собою конкретних фінансових цілей і діють хаотично. Без плану важко рухатися вперед.

Як можна перевірити себе:

  • ✔️ А чи є у мене план або стратегія на 1-3 роки? (знаю, що зараз війна і це може звучати нереалістично, але це може стати вашою опорою і ви можете адаптувати цей план до нових реалій сьогодення).

Рішення: Визначте, скільки ви хочете заробляти через рік, три, п’ять років. Напишіть план дій і розбийте його на маленькі кроки.

Заробляти більше — це не тільки про роботу, а й про зміну мислення. Подолавши внутрішні блоки, жінки можуть розкрити свій потенціал і дозволити собі більше. Головне — почати працювати зі своїми переконаннями вже сьогодні! 

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ: