Оновлення у пенсійному законодавстві: ще один період зарахують до страхового стажу українців

Щоб пенсії були справедливими для всіх
У березні 2025 року в Україні провели щорічну індексацію пенсій, внаслідок якої деякі пенсіонери почали отримувати на 1,5 тис. грн більше. Тепер же з’явилася інформація про важливі зміни у пенсійному законодавстві.
Днями стало відомо, що іще один період буде включено до страхового стажу. Останній, зауважимо, впливає на призначення пенсії та її розмір, зокрема. Деталями ділиться Мінсоцполітики.
Згідно з повідомленням, розміщеним на офіційній сторінці міністерства у facebook, період перебування цивільних українців у російському полоні тепер буде зараховуватися до страхового стажу особи. Річ у тім, що на сьогодні ворог утримує в полоні не лише наших військовослужбовців, а й цивільних громадян України. Деякі полонені перебувають в ув’язнені роками, втрачаючи не лише дорогоцінні роки життя, а й банально — роки страхового стажу, без якого неможливе справедливе призначення пенсії.
Нагадаємо, що згідно з чинним законодавством, аби вийти на пенсію за віком, громадянин/-ка має накопичити певну кількість робочого стажу. Наприклад, у 2025 році, щоб вийти на пенсію у 60 років, треба мати 32 роки страхового стажу, у 63 роки — 22 роки, а в 65 років — 15 років стажу.
Щоб певний період вам зарахували як страховий стаж, необхідно сплачувати спеціальні страхові внески (ЄСВ). До прикладу, мінімальний розмір такого внеску за 1 місяць у 2025 році, як і торік, становить 1760 грн. Раніше ці суми були дещо меншими: 1430 грн у 2022-му, 1100 — у 2020-му, 704 грн у 2017 році й т.д.
Нині ж Мінсоц розробило законопроєкт, який розв'язує проблему недостачі страхового стажу в осіб, які перебували у російському полоні. Документ вже ухвалений парламентом і підписаний Президентом України.
ℹ️ Згідно з ним, до страхового стажу відтепер включатимуть період перебування у полоні цивільних українців: з дня позбавлення особистої свободи та протягом 6 місяців після звільнення людини. Сплачуватиме ЄСВ з держбюджету, а платником виступатиме ПФУ.
Також радимо прочитати про те, які пільги для пенсіонерів діють в Україні. Далеко не всі громадяни володіють важливою інформацією щодо послуг, які повинні бути безкоштовними, через що постійно змушені витрачати зайві гроші.