День Нобеля: як "торговець смертю" створив найбільш престижну премію у світі та став символом миру

Важливо знати
Анна Мисюк

Анна Мисюк

Заступниця головного редактора

День Нобеля, фото
Кому не дають Нобелівську премію? Обмеження, про які ви не знали. Фото: Getty Images

Розповідаємо цікаві факти про Альфреда Нобеля, його славнозвісну премію, винаходи та ненависть до математики

Щороку 10 грудня світ відзначає День Нобеля, присвячений пам'яті Альфреда Нобеля — видатного шведського винахідника, хіміка, інженера та письменника. Ця дата вибрана на честь річниці його смерті. Нобель став відомим завдяки своїм численним винаходам, серед яких найбільше значення мав динаміт, а також заснуванню престижної наукової премії.

Хто такий Альфред Нобель?

Альфред Нобель — шведський хімік, інженер, винахідник і підприємець, чиє ім'я асоціюється з найбільш престижною міжнародною премією — Нобелівською. Народився 21 жовтня 1833 року в Стокгольмі. Альфред був нащадком родини винахідників. Його батько, Еммануель Нобель, був інженером і конструктором. Змалечку Нобель виявляв інтерес до науки, вивчаючи хімію, фізику та літературу.

Related video
ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Нобель винайшов динаміт у 1867 році, що стало ключовою подією у його житті. Цей винахід, хоча і мав величезне практичне значення у будівництві та промисловості, також використовувався у військових цілях. Нобеля глибоко турбувало, що його винахід сприяв знищенню, а не тільки прогресу. Це спонукало його до створення Нобелівської премії.

Альфред Нобель, фото
Засновник Нобелівської премії. Фото: wikimedia.org

Як виникла Нобелівська премія?

У 1888 році Альфред Нобель побачив некролог у французькій газеті, що помилково повідомляв про його смерть. Заголовок був жорстоким: "Торговець смертю помер". Ця подія змусила Нобеля переглянути своє життя і спадщину. В 1895 році він написав заповіт, у якому залишив більшість свого статку (на той час — 31 мільйон шведських крон) на створення премій, які щорічно вручатимуться за досягнення в науці, літературі, медицині та зусиллях задля миру. Після його смерті у 1896 році цей заповіт став основою для заснування Нобелівської премії.

За що вручають Нобелівську премію?

  1. Фізика

  2. Хімія

  3. Медицина або фізіологія

  4. Література

  5. Премія миру

Починаючи з 1969 року, була додана ще одна премія — з економіки, яку фінансує Шведський національний банк, але вона офіційно не входить до переліку, зазначеного у заповіті Нобеля. Кандидатів оцінюють за їхній внесок у розвиток людства, новаторство та позитивний вплив на суспільство. Престиж цієї нагороди підкреслюється тим, що лауреати отримують не лише золотий медальйон і диплом, а й значну грошову винагороду.

Чому не має Нобелівської премії з математики?

Попри початкове включення математики до переліку дисциплін, за які присуджується премія, Нобель згодом вирішив виключити її. Причини цього досі залишаються неясними. Найпопулярніші версії такі:

  1. Особисті мотиви: Існує легенда, що Нобель був закоханий у Софію Ковалевську, але вона надавала перевагу шведському математику Гесту Міттаг-Леффлеру, що могло викликати неприязнь в Нобеля не тільки до чоловіка, а й науки, якою той займався.

  2. Антипатія до Міттаг-Леффлера: Нобелю не подобалося, що математик постійно просив пожертви для Стокгольмського університету. Він боявся, що саме Міттаг-Леффлер стане першим лауреатом премії з математики.

  3. Практичність премії: Нобель прагнув нагороджувати досягнення, що приносять реальну і відчутну користь людству. А математичні відкриття, на його думку, не відповідали цьому критерію.

Кому не дають Нобелівську премію?

Попри широкий спектр галузей, в яких вручають премії, існують певні обмеження:

Посмертна премія. Нобелівські премії не вручаються посмертно. За винятком випадків, якщо лауреат помер після оголошення його імені, але до церемонії вручення.

Військові злочинці та особи з сумнівною репутацією. Хоча премія миру є контроверсійною категорією, адже її отримували навіть суперечливі політичні діячі, осіб, безпосередньо причетних до воєнних злочинів, дискваліфікують.

Колективи. Премія може бути присуджена максимум трьом особам в одній номінації. Великим науковим групам чи організаціям, за винятком Премії миру, вона не вручається.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Також 10 грудня відзначається свято Знамення Пресвятої Богородиці 2024. Дізнайтесь, як просити у святої про зцілення та молитись до неї.