День Ейфелевої вежі: 15 фактів про головний символ Франції, які ви могли не знати

Сьогодні святкує день народження культова споруда Парижу, подивитися на яку щороку приїжджають мільйони людей зі всього світу
31 березня — особливий день у календарі першого місяця весни, адже саме цього дня у 1889 році відбулося офіційне відкриття Ейфелевої вежі у Парижі. Спеціально до цієї дати ми підготували 15 цікавих фактів, які розкажуть цікаві історичні моменти про легендарну споруду. Поїхали!
Цікаві факти про Ейфелеву вежу
Колись давно Ейфелеву вежу дуже критикували, однак із роками вона стала однією з найвідоміших архітектурних пам'яток світу. Сьогодні вежу відвідують мільйони туристів, а її витончений силует над Парижем надихає мандрівників, закоханих і художників з усього світу.
Читайте наступні цікаві факти про Ейфелеву вежу: впевнені, багато з них будуть для вас справжнім відкриттям.
***
Головна вежа Парижу отримала свою назву на честь свого творця — архітектора Густава Ейфеля. Сам Ейфель називав її просто "300-метрова вежа", а в народі її називали "Залізна леді".
***
Будівництво вежі розпочалося в 1887 році й тривало лише два роки, що на той час вважалося справжнім рекордом, враховуючи масштаб проєкту.
***
Команда з 300 робітників збирала вежу з понад 18 тисяч металевих деталей за допомогою майже 2,5 мільйона заклепок.
***
Конструкція була зведена як вхідна арка паризької Всесвітньої виставки 1889 року. Спочатку Ейфелева вежа зводилася як тимчасова споруда: її мали знести через 20 років, але вона стала виконувати ще й роль радіоантени, тож її залишили. Нині ж на її верхівці розміщене телекомунікаційне обладнання — антени та передавачі для мобільного зв’язку, телебачення і радіо.
***
Висота вежі разом із новою антеною становить 324 метри. На момент її відкриття (1889 рік) висота становила 312 метрів.
***
Форма вежі була обрана невипадково, хоча й дуже критикувалася. Її називали трагічним вуличним ліхтарем, скелетом дзвіниці, чорною фабричною трубою. Але саме такий вид споруда отримала, щоб витримати величезні вітрові навантаження.
***
Звести вежу коштували близько 7,8 млн франків. Попри такі великі витрати, Ейфелева вежа окупилася вже за перший рік.
***
Цікаво, що вежа має здатність розширюватися та скорочуватися через зміну температур. Тому у спеку споруда стає вищою на 15 см.
***
На вежу ведуть 1792 сходинки та ліфти.
***
Далеко не всі містяни були задоволені зведенням вежі. Члени паризької еліти вважали, що конструкція зовсім не вписується в архітектуру міста та буквально суперечить стилю та атмосфері Парижа. Зокрема відомий письменник Гі де Мопассан постійно обідав у ресторані на першому рівні вежі (нині ресторан "Жуль Верн") з однієї лише причини: він казав, що це єдине місце у всьому Парижі, звідки вежу не видно.
***
Нині Ейфелева вежа має свій запатентований фірмовий "коричневий-Ейфелевий" колір, що схожий на бронзу. Але на шляху до цього її фарбували у різні кольори: від жовтого до червоно-коричневого. До речі, процедура фарбування обходиться Парижу близько 4 мільйонів євро.
***
Понад сорок років Ейфелева вежа була найвищою спорудою у світі, аж до 1930 року. Потім її перевершив Крайслер-Білдінг у Нью-Йорку.
***
Не секрет, що Ейфелева вежа має одне з найбільш ефектних світлових шоу у світі. 20 000 ліхтарів створюють ефектне мерехтіння щоночі. До речі, відеозапис підсвітки вежі захищений авторським правом.
***
Ейфелева вежа вважається не тільки символом Франції, а й одним із найбільш відвідуваних платних пам’ятників світу: кожного року понад 6 мільйонів людей приїздять до столиці Франції, аби на власні очі побачити це новітнє чудо світу. А за всю її історію на ній побувало понад 300 мільйонів осіб.
***
У світі є понад 30 копій Ейфелевої вежі — висотою від 3 до 336 метрів. Україна також не виняток: ви можете побачити копії в Києві, Харкові та Умані.
Також вам можуть бути цікаві сенсаційні поради туриста, що облітав увесь світ. Усі секрети — за посиланням.