Капуста та її види: вся користь улюбленого овоча

Корисна, смачна, доступна та має багато переваг для здоров'я
Капуста — дуже доступний і корисний продукт, особливо в зимовий час, коли свіжих овочів значно менше, ніж влітку. Вона має безліч переваг у будь-якому вигляді: тушкована, салати зі свіжої продукції, печена та особливо квашена.
Капуста багата на вітаміни та мінерали, покращує травлення, знижує ризики різних захворювань та покращує здоров'я шкіри та волосся. А ще вона надзвичайно ефективна для схуднення. Про це на своїй Фейсбук-сторінці розповіла дієтологиня Світлана Фус.
Історія капусти
Капуста була дуже популярна у багатьох, але найбільшою повагою користувалася серед народу Стародавнього Риму. Згідно з одним із сказань, громовержець Зевс так працював над роз'ясненням своїх висловів Оракулу, що від перенапруги обливався потім. Декілька крапель скотилося з чола "батька богів" на землю, де згодом і виросла капуста.
Капуста була відома також і в Стародавньому Єгипті, і в Стародавній Греції, але тільки в 6-7 століттях до н. вона набула широкого визнання. На Русі капуста відома з 11 століття. Вважають, що вона дійшла до нас із Криму. Назва походить від латинського слова "капут" — у перекладі "голова".
Капуста, ботанічна відома як «Brassica Oleracea», є одним із найдавніших овочів в історії людства. У Середньовіччі у Франції капуста була основним продуктом харчування, особливо для робітничих класів. Саме її здатність добре зберігатся робить її незамінним харчовим продуктом протягом довгих зимових місяців, повідомляє leschatsgourmets.
Найвідоміші види капусти
Білокачанна капуста
Містить багато корисних речовин, необхідних для повноцінного життя людини. Вона добре діє на процеси обміну речовин, має знеболювальну та протизапальну дію. Харчові волокна, що знаходяться в капусті, добре виводять з організму людини холестерин. Також приймання капусти допомагає при хворобах серця та нирок, гастритах зі зниженою кислотністю та запорах. Вона зміцнює імунітет і вливає на організм очищуючи його.
Червонокачанна капуста
Дуже схожа на свою родичку, білокачанну капусту, але, як видно з назви, червоно-фіолетового кольору. У ній міститься більше вітамінів, ніж у звичайній капусті. Вітаміну С вдвічі, а каротину в 4 рази більше. Також у ній більше мінеральних речовин, цукрів, білка та йоду.
Можна зривати листя на салат вже у червні, не чекаючи повної стиглості качана. І хоча багатьом звичніша така капуста в салатах, у свіжому вигляді, але вона гарна і в тушкованому, і в маринованому вигляді.
Цвітна капуста
Це чудовий дієтичний та смачний продукт. Хороша вона і як самостійна страва, і в поєднанні з іншими овочами теж буде дуже доречною. Містить у своєму складі білок, мінеральні солі калію, кальцію, заліза, фосфору, вітаміни С, РР та групи B.
Броколі
Головки-суцвіття у неї виходять зеленого кольору, а в іншому схожа на цвітну капусту. Капуста ця найбагатша за своїм складом білків та вітамінів, за цілющими та дієтичними властивостями. У ній міститься багато вітаміну С, метіоніну – він підвищує опірність радіації та збільшує працездатність.
До складу амінокислот входять антисклеротичні речовини, що перешкоджають старінню організму. Капуста містить антиоксиданти, які захищають клітини від пошкодження вільними радикалами.
Савойська капуста
Це надзвичайно гарна та смачна капуста. Її листя кучеряве і ніби в повітряних бульбашках. Склад у порівнянні з білокачанною капустою набагато багатший. Багато білка, мінеральних солей, вітаміну С, каротину, цукрів. Смак і структура листя ніжніші, ніж у звичайної капусти.
Чудово підходить для дієтичного харчування. Хороша в салатах і чудово підходить для голубців. Листя у неї легко розбирається, варто лише обдати качан окропом. Вирощується, як і білокачанна, при цьому стійка до посухи і шкідники її не люблять.
Кольрабі
Це цікава капуста утворює стеблоплід. Така ось величезна солодка качан, на смак ніжніше ріпи і редиски. Прекрасно йде до салатів. Цей вид особливо рекомендують діабетикам, вітаміну С у ній більше, ніж у лимоні, багато калію та кальцію, фруктози та глюкози. Головне вчасно зрізати головки та не давати загрубіти волокнам.
Брюссельська капуста
Найрідкісніша капуста на наших городах. У неї маленькі качанчики, не більше 4-5 см. У ній містяться гірчичні олії, як у редьки. Цим пояснюється пікантний, горіховий смак брюссельської капусти, зовсім не схожий на капустяний. Відварені качанчики — це справжній делікатес для справжніх гурманів.
Пекінська капуста
За своїм виглядом та складом схожа на капусту та салат одночасно. У неї пухкі подовжені качани з ніжним, соковитим листям. Їдять її переважно у салатах, у свіжому вигляді.
Китайська капуста
Це незвична листова капуста. Качана у неї немає. Містить безліч вітамінів та мінералів, за складом близька до білокачанної капусти. Містить лізин, незамінну амінокислоту, яка очищає організм від шлаків та підвищує імунітет. Вважається джерелом довголіття.
Капуста Кале
Гарна листова капуста, можна вирощувати як декоративну і їстівну. Напрочуд корисна капуста. Капуста кале вирізняється своєю витривалістю, оскільки добре росте навіть у прохолодному кліматі, а її листя зберігає смак після перших морозів. Існує кілька різновидів кале: кучерява капуста, тосканська капуста (лацинато), червона кале.
Будь-який вид капусти містить менше 30ккал у 100 г.
Вживати капусту можна у будь-якому вигляді та в різних варіаціях. Наприклад, салат зі свіжої чи квашеної капусти у поєднанні з іншими овочами, у вареному чи тушкованому вигляді у складі перших чи других страв.
Варто не зловживати капустою, тому що при переїданні можливі здуття живота, діарея та нудота. Також її не можна вживати у великих кількостях людям із хворобами щитовидної залози, нирок та печінки.
Застосування капусти у медицині
Капуста має широке застосування в народній медицині, де найчастіше використовується її листя або сік. У давнину цілителі використовували капусту для загоєння ран і глибоких порізів. До цього часу капусту застосовують як компресів.
Корисна хімія
Користь всіх видів капусти зумовлена високим вмістом вторинних рослинних речовин. Наприклад, глікозиди гірчичної олії надають їй гіркувату нотку і, як було доведено, мають антибактеріальну дію. Рослини виробили гіркі речовини, щоб захиститися від шкідників, вони ж довели свою ефективність у боротьбі з раковими клітинами у лабораторних дослідженнях.
Сульфорафан, який міститься в капусті, ефективно діє проти бактерій, що провокують виразку шлунка та захищає здорові клітини від патологічних змін, нейтралізуючи вільні радикали.
Аналогічну дію мають бета-каротин, зеаксантин і лютеїн. У листі капусти містяться каротиноїди, які зберігають зір і запобігають раку молочної залози.
Крім того, капуста містить речовини, які пов'язують жовчну кислоту та виводять з організму неперетравлений жир. Легке пропарювання навіть посилює цю властивість. Капусту варто зберігати цілою, оскільки якщо ви розрізаєте її, вона починає втрачати свої корисні властивості.
Цікаво
Нью-Йорку великий успіх мають чипси з капусти. Приготовлені зі спеціями і в невеликій кількості олії, капустяне листя залишається дуже корисним.
Рецепт з капусти:
Запечена капуста в духовці
Інгредієнти:
Капуста білокачанна — 0,9-1 кілограма (качан)
Часник — 2-3 зубчики
Оливкова олія — 1,5-2 ст. ложки
Перець чорний мелений — 1/3 чайні ложки
Сіль — 1 чайна ложка
Для запікання краще вибрати невеликий качан. Капусту очистимо від верхнього листя і наріжемо на товсті скибочки товщиною приблизно 2-2.5 см. Змащуємо лист маслом. Можна застелити пергаментом, але його теж потрібно змастити. Викладаємо сухі скибочки капусти і розподіляємо по них подрібнений часник.
Змащуємо оливковою олією. Посипаємо сіллю та перцем. Можна додати ваші улюблені ароматні трави, кмин. Запікаємо в духовці хвилин 40-50 (час залежить від вашої духовки та улюбленого ступеня запікання). Під час процесу можна перевернути шматочки капусти, щоб вони запікалися рівномірно.
Капуста – низькокалорійний продукт, який містить багато клітковини, що сприяє відчуттю ситості. Це робить її чудовим вибором для тих, хто хоче схуднути без дієт або підтримувати здорову вагу.
Вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров׳я, розміщена на сайті Хочу.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров׳ям, зверніться до лікаря.