Щоб без сліз та агресії: як допомогти дитині адаптуватися до початку навчання
Новий навчальний рік у школах розпочнеться вже з 2 вересня
Вже зовсім скоро маленькі українці повернуться за шкільні парти. З цієї нагоди розповідаємо, як зробити процес переходу від відпочинку до навчання спокійним та легким.
Звісно, дітлахам абсолютно не хочеться, щоб закінчувалися літні канікули і починалися всі ці ранкові підйоми, носіння важких ранців з підручниками, а також уроки з послідуючими домашніми завданнями. Щоб через це дитина не влаштовувала вам вирвані роки, прислухайтесь до порад практикуючої психологині Людмили Волянської.
У коментарі для NV експертка зазначила, що оптимально починати готувати дитину до школи хоча б за 1,5-2 тижні. Важливо, щоб це робилося поступово.
Як допомогти дитині адаптуватися до початку навчання
► Змініть режим дня. Поступово зробіть його максимально наближеним до того, який матиме дитина в період навчання. Багато дітей сприймають ранній підйом як покарання, у такому разі потрібно змінити акценти. Запропонуйте малечі проведення часу разом (це може бути відвідування зоопарку, парку атракціонів тощо) - приємне очікування мотивуватиме дитину прокидатися раніше.
► Плануйте. Будь-яке навчання потребує зосередження і планування. Тож разом з дитиною почніть складати різноманітні плани на день, а ввечері переглядайте список виконаного. Не сваріть дитину, якщо щось зробити не вдалося.
► Правильно готуйтеся до сну. Налаштуйте дитину на відпочинок, увімкнувши приємну та тиху музику. Також можна поділитися одне з одним враженнями, які кожен отримав за день. Якщо вночі доводиться спускатися в укриття, забезпечте дитину всім необхідним для максимально комфортного в цих умовах відпочинку.
► Працюйте над контролем емоцій. Правильно реагуйте на поведінку дитини й відстежуйте її переживання (наприклад, запитуйте, які емоції вона відчуває, що відбувається у школі та гуртках). Ставтеся до проблем дитини так, як до власних, та запевніть її, що разом ви обов’язково знайдете потрібне рішення.
Також, щоб адаптація проходила комфортно:
-
не акцентуйте на негативі (що дитину чекає складний період, який буде насичений завданнями та проблемами);
-
не ставайте на заваді спілкуванню дитини з однолітками в останні дні канікул;
-
не вимагайте від дитини високих оцінок вже з перших днів навчання;
-
почніть налаштовувати режим харчування ще за кілька тижнів до нового навчального року;
-
сплануйте різноманітні сімейні заходи на перший місяць осені, щоб занурення в шкільний графік було більш м’яким;
-
навчіть дитину дихальним вправ, що допоможуть заспокоїтися під час тривог та вибухів;
-
зміцнюйте імунітет дитини, зробіть сезонний чекап її здоров’я.
Раніше ми писали, що краще придбати школяру - перший телефон чи розумний годинник. Більше про це - у цьому матеріалі.