Секрети виховання впевненої у собі дитини

Діти
Софія Мельник

Софія Мельник

Редакторка стрічки новин

Що впливає на впевненість в собі дитини - поради для батьків
Поради для виховання впевненої у собі дитини. Фото: medium.com

Ось як виховати людину, яка знатиме, чого хоче

Найкращий час для становлення характеру дитини - період від 3 до 10 років. У цьому віці діти охоче спілкуються з дорослими та достатньо відкриті для їхнього впливу.

Як допомогти дитині розвинути впевненість у собі, ексклюзивно для HOCHU.ua розповідає експертка та власниця мережі дитячих садочків HELLO KIDS Юлія Кичила розповіла, як не проґавити момент та виховати впевнену у собі дитину.

Власниця мережі дитячих садочків HELLO KIDS, учасниця “Супермама” Юлія Кичила
Юлія Кичила. Фото: instagram.com/yuliana_sergeevna/
Related video
ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Заохочуйте дитину до самостійності

Дозвольте дитині самостійно приймати рішення у простих повсякденних ситуаціях. Хай малюк вибере одяг для садочка, школи чи прогулянки. Вирішить, який мультфільм хоче подивитися у вільний час. Обере страву, яку хоче з’їсти на обід чи вечерю. Заохочуйте дитину до самовираження, навіть якщо її інтереси дещо відрізняються від ваших.

Гарний спосіб прокачати впевненість дитини - дати їй завдання, яке вона точно може виконати, - радить Юлія Кичила. - Це може бути самостійне одягання чи взування. Так, малюк може довго натягувати кросівки, але коли він це зробить - усвідомить, що йому все під силу. Ось кілька інших простих домашніх справ: поливання квітів, прибирання іграшок, складання речей у шафі. Психологи стверджують, коли дитина робить щось без особливих труднощів, її мозок стає готовим до виконання складних завдань.

Розвивайте таланти дитини

Всі діти різні. Хтось любить музику чи танці. Хтось добре малює. Для когось найулюбленіше заняття - складання конструктора. Визначте, що подобається саме вашій дитині і розвивайте її здібності. Важливо, щоб заняття мали регулярний характер. Поясніть дитині, що розвиток будь-якого таланту вимагає часу та зусиль, але кожен крок наближає її до мети. Завдяки цьому в характері дитини будуть формуватись не лише впевненість, а й наполегливість, стійкість та терпіння.

Якщо ви не можете розпізнати талант дитини, але дуже хочете знайти їй заняття до душі - спробуйте кілька різних гуртків. Якщо дитину не цікавлять уроки скрипки - ви це зрозумієте одразу. Натомість малюк може з нетерпінням чекати заняття з дзюдо чи робототехніки.

Також ви завжди можете порадитись з працівниками дитячого садочка чи школи - вихователі, вчителі та психологи професійно підкажуть, куди спрямувати інтереси дитини. А от чого точно робити не слід - так це здійснювати свої мрії коштом дітей. Якщо ви мріяли стати футболістом - не змушуйте сина ходити до футбольної секції, якщо він цього не хоче,
— зазначає експертка.

В центрі уваги - дитина, а не її успіхи

Виховання впевненості базується на тому, щоб ваша дитина почувалася незалежною від своїх успіхів чи невдач. Тож головна порада батькам: зосереджуйтесь не лише на досягненнях дитини, а й на її емоціях. Хваліть дитину за старання, наполегливість та вміння визнавати свої помилки. Дитина має розуміти, що її цінують не лише за те, що вона впоралась з завданням, а за те, що вона особистість.

Дитина може зростати впевненою в собі тільки тоді, коли розуміє, що нею щиро цікавляться, - стверджує Юлія Кичила. - Так, діти хочуть, щоб дорослі цікавились їх бажаннями, думками, почуттями… Тому коли малюк приходить додому з садочка чи школи, батькам потрібно йти далі звичних запитань про домашнє завдання та страви, які були на обід. Більше уваги приділяйте тому, як дитина себе почуває в садочку, які емоції відчуває у процесі шкільних занять. Припиніть критикувати дитину, коли в неї щось не виходить. Вчіть насолоджуватися самим процесом навчання, гри або творчості. У дитини має бути справжній інтерес до діяльності, а не прагнення досягти ідеального результату, щоб догодити батькам.
ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Не змагайтеся з іншими дітьми

Погана ідея - зіставляти успіхи власної дитини з досягненнями інших дітей. Виховання дитини під тиском конкуренції сформує лише залежність від зовнішньої оцінки, і аж ніяк не впевненість у власних силах. Тому забудьте фрази на кшталт: “Твоя подружка Маша вже знає алфавіт“, “Андрійко вивчив табличку множення, а ти ще ні!”. Дитина має зосередитись на власному зростанні, а не на досягненнях інших.

Деякі батьки, не зважаючи на вік дитини, ставлять їй занадто високу планку. Іноді у садочку ми працюємо не лише з дітьми, а й з їх батьками. Пояснюємо, що кожен малюк - унікальна особистість, яка рухається у власному темпі. Порівнювати її з іншими не варто, оскільки кожна дитина має свої сильні сторони. Набагато краще навчити дитину порівнювати себе із собою в минулому. Ще вчора малюк не вмів писати букву “А”, а сьогодні вже вміє. Обов’язково похваліть його за це. Допомагайте дітям помічати їх маленькі досягнення й позитивні зміни,
— радить Юлія Кичила.

Поясніть, що поразки - це досвід

Найбільшу шкоду дитячій самооцінці завдають невдачі, які пов’язані з навчанням чи виконанням якогось завдання. Дитяча психіка дуже болісно сприймає будь-яку поразку. Завдання батьків - пояснити, що це всього лиш життєвий досвід, який допомагає нам зрозуміти свої слабкі сторони та стати кращим. Наприклад, якщо дитина програла у грі, поясніть, що їй треба потренуватися чи обдумати нову стратегію. Тоді вона обов’язково переможе.

Важливо, щоб у моменти невдач, поруч з дитиною завжди були батьки, - наголошує власниця мережі дитячих садочків HELLO KIDS. - Дорослим потрібно розуміти, що дитині потрібні слова підтримки, а не ваш осуд. Слова: “Так і знав, що у тебе нічого не вийде!”, навряд чи допоможуть дитині впоратися з внутрішнім переживанням. Бажано показати - найкраще на власному прикладі - що поразки можна сприймати спокійно і навіть з гумором. Це знизить страх дитини перед невдачами та допоможе дивитись на життя простіше. Коли дитина зрозуміє, що поразка - це не кінець світу, їй буде легше робити нові спроби. Дитина має бути впевненою не лише у власних силах, а й в тому, що ви її завжди підтримаєте.

Також дізнавайтеся, чому маленькі діти постійно кажуть "ні" та як правильно реагувати батькам. Корисними порадами ділимося на сторінках Hochu.ua!