Трішки терпіння: як навчити малюка самоконтролю

Поради від Супермами Юлії Кичили
Якщо ви просите дитину зачекати 5 хвилин, а вона влаштовує істерику - спробуйте прокачати її навички терпіння. Як це найкраще зробити знає власниця мережі дитячих садочків, учасниця популярного телешоу “Супермама” Юлія Кичила.
У цьому матеріалі бізнесвумен поділилася з ХОЧУ.ua робочими порадами, які допоможуть батькам визначити проблему та спробувати її подолати самостійно, без додаткового звернення до фахівців.
Коли батьки кажуть: “У всіх діти як діти, тільки моя дитина нетерпляча” - вони помиляються, - говорить Юлія Кичила. - Нетерплячість - природна частина розвитку, оскільки в 4-6 років у дітей ще недостатньо розвинена префронтальна кора головного мозку, яка відповідає за витримку. Тому вони й не можуть почекати 5 хв, поки ви розмовляєте з подругою чи оплачуєте покупки на касі в супермаркеті. Малюки сприймають світ через власні потреби й бажання. Їм важко зрозуміти, чому батьки змушують їх чекати.
Нетерплячими дітей роблять і сучасні технології. Планшет в руках 6-річної дитини - це, на жаль, звичне явище. Коли малюк має швидкий доступ до ігор - звикає до миттєвого задоволення потреб. А коли не може отримати бажане тут і зараз - проявляє своє незадоволення.
Факт: іноді дитяча нетерплячість є ознакою розладу дефіциту уваги з гіперактивністю (РДУГ), але за статистикою лише 5% дітей дійсно мають цю проблему. У 85% дітей з діагнозом РДУГ такі симптоми, як неуважність, гіперактивність та імпульсивність зберігаються і в дорослому віці.
Зефір під контролем
Діти з високим рівнем нетерплячості можуть мати труднощі з концентрацією уваги, що погано впливає на їхню здатність до навчання. Виконувати домашнє завдання з такими малюками - справжнє випробування для нервової системи батьків.
Самоконтроль – дуже важлива навичка, яка впливає на успіхи дитини. І це чудово продемонстрував відомий “Зефірний тест”, - продовжує Юлія Кичила. - Нагадаю, у 1960-х роках його провів американський психолог Волтер Мішель. Під час експерименту він давав дітям 4-6 років один зефір і пропонував з’їсти його одразу, або почекати 15 хв і отримати ще один. Частина дітей одразу з’їдала зефір, інші терпляче чекали нагороди. Через кілька років учасників експерименту обстежили і виявилось, що діти які змогли витримати 15 хв чекання, досягли кращих результатів у навчанні. До того ж вони вміли керувати своїми емоціями та поведінкою. Цей експеримент став основою для наступних досліджень про самоконтроль.
Головний висновок, який вдалося зробити дослідникам - навички терпіння у дитини можна розвивати змалечку. Головне, щоб ці скіли сину чи доньці хотіли прокачати батьки,
Тренування без істерик
Якщо ви дійсно хочете, щоб дитина стала більш терплячою, вам і самим потрібно набратися терпіння, адже процес навчання потребує часу та систематичності. І чим більше буде тренувань - тим кращий результат ви отримаєте.
Почніть тренування з ігор, які подобаються малюку, - радить Юлія Кичила. - Ідеальний варіант: пазли, розмальовки та конструктори, оскільки вони розвивають витримку та вміння зосереджуватись. Будьте готові до того, що дитині не все буде вдаватись одразу. Можливі навіть спалахи гніву та істерики. Дайте малюку час для того, щоб він зрозумів: хороший результат залежить лише від нього самого. В наших дитсадках для прокачування цих навичок ми часто використовуємо ігри “Хто довше не ворухнеться”, або ж “Морська фігура, замри!”. Малюки обожнюють грати в подібні забавки. Всі намагаються виграти, тим самим тренуючи самоконтроль.
Вдома дитину можна привчати до терплячості за допомогою коротких затримок. Дитина хоче бутерброд? Скажіть їй: “Зачекай 3 хв, я закінчу важливу роботу, і приготую тобі сендвіч”. А щоб їй було цікавіше чекати - використовуйте таймер або пісочний годинник. Поступово збільшуйте час очікування. Якщо ж дитина влаштовує істерику - візьміть її за плечі та почніть заспокоювати, пояснюючи, що ви почули її бажання і не відмовляєтесь його виконувати. Дитині потрібно розуміння, що вона почута, не проігнорована. Впоратись з зайвою імпульсивністю допоможуть дихальні вправи, які ви можете робити разом.
Ще одна порада: не робіть за дитину те, що вона може зробити сама. Забираючи дитину з садочка чи школи - дайте їй самостійно вдягнутись. Так вона зрозуміє, що виконання деяких процесів потребує часу.
Коробка-сюрприз
Бувають моменти, коли вам потрібно виконати важливу роботу, але дитина наполегливо вимагає вашої уваги: “Тату, йди сюди, подивись!”, “Мамо, давай гратися!”. Просто відмахнутись від дитини, проігнорувавши її бажання - погане рішення. Для таких випадків у вас має бути підготовлений план. Бажано, щоб він був частиною процесу тренування.
Більшість батьків, щоб відволікти дитину, коли самі дуже зайняті, увімкнуть телевізор з мультиками. Але користі від цього буде мало, - каже Юлія Кичила. - Підійти до розв’язання проблеми можна більш креативно. Наприклад, дати дитині “чарівну коробку”. Що це таке? На картонну коробку наклеюємо яскравий обгортковий папір, а всередину кладемо іграшки, книжки, фломастери, пластилін та наліпки. Все, що може зацікавити дитину і відволікти її на 30 хв. Таку коробку потрібно зробити заздалегідь і не показувати дитині: для неї це має стати сюрпризом. Також дитині треба пояснити, що вона не просто грається, а чекає пів години, поки мама чи тато завершать свої справи. Саме так тренується терпіння.
В жодному разі не відштовхуйте дитину. Не кажіть їй: “Не заважай!”. Завжди пропонуйте альтернативні варіанти й пояснюйте малюку, через скільки хвилин зможете приділити йому увагу. А головне - не хвилюйтесь, що ваша дитина не така як інші. З 2 до 6 років бути нетерплячим - цілком нормально.
Також дізнавайтеся, як довести підлітку, що вчитися — це цікаво. Маємо для вас 10 способів, які з цим допоможуть.