7 фільмів Хоакіна Фенікса: від імператора-психа у "Гладіаторі" – до співочого "Джокера"
Деякі з цих шедеврів ви могли ще не бачити
Хоакін Фенікс (уроджений Хоакін Боттом) народився у місті Сан-Хуан, Пуерто-Ріко, де на той час працювали його батьки. Батько Фенікса був американцем із Каліфорнії, мати – єврейкою родом із Нью-Йорка. Сім'я була досить незвичайною – ще після народження старшого брата Хоакіна, Рівера, батьки майбутньої зірки приєдналися до секти “Діти Бога”, після чого подорожували Південною Америкою як місіонери. Потім Джон і Арлін Боттоми розчарувалися у секті, осіли у Флориді та взяли нове прізвище для всієї багатодітної родини – Фенікс.
Наприкінці 70-х Фенікси переїхали до Лос-Анджелеса, там мати Хоакіна познайомилася з агентом Айріс Бартон – і завдяки цьому знайомству Рівер та Хоакін почали з'являтися у телесеріалах ще на початку 80-х. Рівер Фенікс став відомим молодим актором, він номінувався на “Оскар” і його рання смерть у 1993 році дуже сильно вплинула на Хоакіна… Сьогодні ми згадуємо найяскравіші ролі Фенікса.
"Гладіатор" (2000)
Роль у цій епічній історичній драмі Рідлі Скотта - далеко не перша робота 25-річного на момент зйомок Фенікса, але саме після ролі Коммода, сина римського імператора Марка Аврелія, Хоакіна стали сприймати як потужного та характерного актора. Більше того, нехай "Гладіатор" зробив справжню зірку з Рассела Кроу, виконавця головної ролі, і приніс йому "Оскар" (тоді як Фенікс "відбувся" тільки номінацією як "найкращий актор другого плану"), у багатьох моментах Хоакін без особливих зусиль перетягує ковдру на себе.
Так, будь-який актор скаже, що грати покидьків і мерзотників - робота куди цікавіша і захоплююча, ніж зображення "моральних камертонів", героїв у всіх сенсах позитивних. Але зробити так, щоб лиходій не виявився карикатурним і одномірним - теж нелегке завдання, і Фенікс впорався з ним чудово.
Злості, підлості і жовчі в його Коммоді, людині, яка вбила свого батька з ревнощів до героя Кроу - стільки ж, скільки і образи, що затаїлася з дитинства, і відчайдушного бажання бути хоч кимось коханим. Так що повірте, спостереження за всіма цими душевними пожежами в герої Фенікса може бути як мінімум так само захоплюючим заняттям, як і перегляд батальних сцен або гладіаторських поєдинків Максимуса, героя Кроу.
"Переступити межу" (2005)
Якщо й існував колись музичний байопік, у якому актор, який виконує головну роль, не тільки викладався б на двісті відсотків, а й віддавав роботі всього себе, душу та тіло, то “Переступити межу” Джеймса Менголда – саме такий фільм.
Фенікс грає Джонні Кеша – легендарного американського співака, “Людини у чорному”. Пісні Кеша, починаючи з класичних хітів п'ятдесятих років, були не просто саундтреком життя кількох поколінь, а справжньою “сіллю землі”, грубою правдою, що відображена на вінілових доріжках. Кеш знав, про що співає – його життя було важким і суворим і до того, як він став знаменитим, і після здобуття слави. Смерть палко коханого старшого брата в дитинстві, непрості стосунки з батьком, злидні і важка робота, потім – слава, важка наркотична залежність і нещасливе кохання, і все це є в “Переступити межу”.
Феніксові було за що зачепитися в образі Кеша - адже його старший брат Рівер теж залишив цей світ, коли Хоакіну ще не було й 20. Він міг демонструвати глядачеві тих же демонів, які були у Джонні Кеша - і глядач мав справу зовсім не з ручними звірятками. За роль музиканта Фенікс отримав "Золотий глобус" і знову був номінований на "Оскар" - але тоді статуетка дісталася його партнерці по фільму Різ Уізерспун, між ними і справді спостерігалася явна "хімія", якими б різними акторами вони не були. Ну а Хоакін, ще до світової прем'єри фільму восени 2005-го, потрапив у реабілітаційну клініку.
Трейлер можна глянути тут.
"Коханці" (2008)
У перших кадрах цієї чудової мелодрами герой Хоакіна Фенікса робить спробу самогубства – молода людина на ім'я Леонард просто кидається в річку нью-йоркським зимовим вечором. Потім він кличе на допомогу, його витягують і Леонард похмуро плететься додому в промоклій наскрізь зимовій куртці.
Удома Леонарда Кредайтора чекають люблячі батьки – і перешіптуються між собою щодо того, що син, який страждає на біполярний розлад, знову забув прийняти пігулки. Герой Фенікса, талановитий фотограф, який підробляє в батьківській хімчистці, подобається дівчатам – він знайомиться із чарівною сусідкою Мішель (Гвінет Пелтроу), але й дівчина Сандра (Вінеса Шоу), яку йому намагаються зісватати батьки, теж цілком влаштовує Леонарда…
Все-таки по-справжньому герой Фенікса закохується в Мішель, і вона робить йому по-справжньому боляче – напевно, востаннє у житті Леонарда…. Рідко коли зимові міські сутінки були таким доречним доповненням тому, що відбувається на екрані.
"Вона" (2013)
У жодному іншому фільмі ви не побачите Хоакіна Фенікса настільки зворушливим – і часом навіть трагікомічним. Ця приголомшлива стрічка Спайка Джонза – практично театр одного актора для Хоакіна, адже фільм присвячений відносинам героя Фенікса на ім'я Теодор і голосу з його навушників, стосункам ніжним і бурхливим, романтичним і всепоглинаючим. Жіночий голос належить Саманті – так назвала себе операційна система з ШІ.
Фільм знімався у 2013-му, його дія відбувається у не надто віддаленому майбутньому – і, здається, воно вже майже настало. Саманта, голос у навушнику, знає про Теодора, самотнього і вусатого очкарика, що складає листи на замовлення, абсолютно все і тільки з нею йому по-справжньому цікаво і комфортно - їх стосунки розвиваються, перетворюються на роман, герою Фенікса здається, що він нарешті знайшов кохання всього свого життя.
Одного разу Теодор не чує голос коханої Саманти (до речі, в оригіналі Саманта говорить голосом Скарлетт Йоханссон) – система ненадовго відключилася на час оновлення. Рідко коли "реальні" коханці на екрані впадали в паніку такого масштабу при раптовому зникненні другої половини. Фільму вже 11 років, але з кожним роком він стає тільки актуальнішим.
"Джокер" (2019)
Здавалося, що до кінця другого десятиліття двадцять першого століття Хоакін Фенікс досяг дуже багато і був не просто ще одним із «відомих акторів» - але, як показав тріумфальний успіх цієї картини Тодда Філліпса, кар'єра Фенікса тепер могла ділитися на два періоди, а саме до "Джокера" і після нього. Що ж такого особливого у цьому фільмі?
Фенікс давно хотів зіграти саме Джокера – але не того персонажа, якого грали Джек Ніколсон чи Хіт Леджер. Водночас, режисер Філліпс горів бажанням зняти фільм на основі коміксів, але зробити його при цьому максимально “приземленим”. У результаті глядач отримав історію не про те, як Джокер ставав грізним ворогом Бетмена, а сумне і трагічне оповідання про самотнього клоуна Артура Флека, який живе на початку вісімдесятих з матір'ю в тому самому вигаданому місті Готем з коміксів.
Щоб зіграти Флека, який страждає на неврологічне розлад, Фенікс схуд на 23 кг – але причиною успіху фільму були не його гострі лопатки або напади страшного сміху. Багато глядачів асоціювали себе з Флеком, зіграним Феніксом – доведеним до крайнощів, тим, що схопився за пістолет і став шаленим кривавим Джокером. Фільм вийшов на екрани дуже вчасно - в останню осінь перед пандемією, а Хоакін отримав свій довгоочікуваний і заслужений "Оскар".
"Наполеон" (2023)
Звичайно, такий майстер і професіонал до мозку кісток, як Рідлі Скотт просто не в змозі зняти дійсно погане кіно. Але все-таки, коли восени 2023-го “Наполеон” із Феніксом у ролі Бонапарта вийшов на екрани, знайшлося чимало розчарованих глядачів. Після "Джокера" у Фенікса з'явилася величезна армія нових шанувальників - і вони кинулися на нову історичну драму Скотта з розрахунку побачити щось на кшталт того, як їх улюблений Артур Флек-Джокер тепер зображає з себе Наполеона. Звичайно, стрічка Скотта не мала нічого спільного з кінохітом Тодда Філліпса.
Не зовсім задоволеними залишилися і поціновувачі Скотта як творця масштабних кінематографічних полотен з епічними батальними сценами – так, у фільмі показано не одну знамениту наполеонівську битву, але, за мірками Скотта, вони зняті досить скромно, незважаючи на бюджет у 200 млн доларів.
І найголовніше - картині варто було б називатися "Наполеон і Жозефіна", тому що дивним стосункам Бонапарта і любові всього його життя Жозефіни (Ванесса Кірбі) уваги приділено не менше, а то й більше, ніж кар'єрному зростанню та завоюванням героя Фенікса. До речі, вже під час зйомок Хоакін відзначив для себе, наскільки йому не подобається сценарій – і навіть ледве не залишив проект, вимагаючи, щоб деякі частини переписав режисер Пол Томас Андерсон.
Але! Плюси у фільма є – і це сам Фенікс. Через годину екранного часу вам навіть може здатися, що ви починаєте розуміти Наполеона і суть його амбіцій, і він перестає бути бездушним воякою у трикутному капелюсі. Хоча постільні сцени за участю Фенікса та Кірбі могли б виглядати і не настільки комічними, їй-Богу.
"Джокер: Безумство на двох" (2024)
Отже, якщо перший “Джокер” асоціюється з тріумфом Хоакіна Фенікса, його “Оскаром” та новою хвилею популярності актора, то другий фільм у суспільній свідомості тепер є черговим показовим прикладом “невдалого сиквела”. Так, картина з тріском провалилася у світовому прокаті – але це якщо порівнювати мільярд із гаком доларів касових зборів першої частини з парою сотень мільйонів другої.
Але насправді – фільм не такий уже й поганий. Більше того, якщо вам сподобалася стрічка 2019-го року, якщо ви в захваті від того, як Фенікс грає нещасного Артура Флека, але при цьому ви ще й глибоко сентиментальна людина – “Божевілля на двох” може привести вас у захват.
Але є одне "але" - при цьому ви ще й повинні позитивно ставитися до мюзиклів. Так-так, цього разу Джокер заспівав – так вирішили режисер Тодд Філліпс та сам Хоакін. Точніше, спочатку це була ідея Фенікса – одного разу акторові наснилося, що він в образі Флека-Джокера співає зі сцени. Спочатку Філліпс і Фенікс збиралися зайнятися театральною постановкою на Бродвеї, але пандемія поховала плани "живого" бродвейського мюзиклу.
Натомість за кілька років почалися зйомки сиквела, у якому партнеркою Хоакіна стала Леді Гага. Так, Артур Флек нарешті знайшов любов – у психіатричній лікарні, куди обманом проникає Харлі Квін (Гага), щоб бути поряд зі своїм кумиром Джокером. Так, вона любить саме божевільного та жахливого Джокера, а не нещасного Артура Флека, але Флеку все одно, тепер він майже щасливий… От тільки співати Фенікс міг би і не таким потворним голосом.
Також ми раніше писали про 7 головних фільмів Тома Гарді. Розповідаємо, що варто подивитися з цим красунчиком прямо зараз!