Жінки та "Оскар". 7 перших акторок, які отримали Золотого хлопчика

Кіно та серіали
577

Олександр Панченко

Кінооглядач

Актриси, які першими отримали "Оскар": хто це був? Фото: Getty Images

Цікаві факти, які можуть вас вразити

Вже незабаром (2-го березня) в Лос-Анджелесі відбудеться найпрестижніша церемонія у світі кіно: вручення премії “Оскар”. До події ще далеко, а поговорити вже є про що 🫣

Цьогоріч сталося так, що одним з топових обговорень майбутньої церемонії стали навіть не самі фільми, а скандал, у якому опинилася одна з номінанток на “Найкращу жіночу роль”. Йдеться про Карлу Софію Гаскон (фільм “Емілія Перес”)  – першу трансгендерну акторку в історії кінопремії (до транспереходу акторка була актором на ім’я Хуан Карлос Гаскон).

А вибухнув скандал через доволі гострі висказування Гаскон (якщо раніше не горіли рукописи, то сьогодні – пости у соцмережах) щодо вакцинації проти COVID-19, мусульман, уряду Китаю тощо. Американські ЗМІ навіть активно розганяли зраду, що через ці старі дописи акторку позбавлять номінації. Але цього не сталося – ба більше – на сьогодні Карла Софія – одна з найголовніших претенденток на нагороду (окрім неї також номіновані Синтія Ерво (фільм “Wicked: Чародійка”), Майкі Медісон (“Анора”), Демі Мур (“Субстанція”) та Фернанда Торрес (“Я все ще тут”). Подейкують, що академіки хочуть нагородити її Золотим хлопчиком в піку політиці Трампа, який оголосив, що його уряд визнаватиме лише дві статі – чоловічу та жіночу. Що ж – подивимось.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

А поки що ми у редакції вирішили згадати з чого усе починалося – акторок, які перші стали володарками “Оскару”.

Джанет Гейнор – перша в історії!

Джанет Гейнор - перша жінка, яка отримала “Оскар”. Фото: imdb.com

Зірка німого кіно Джанет Гейнор двічі увійшла в історію “Оскара”. По-перше, вона стала першою акторкою, яка отримала цю нагороду – у далекому-далекому 1929 році. А по-друге, - статуетку їй вручили за виконання головної ролі не в одному фільмі, а одразу в трьох: “Сьоме небо”, “Схід: пісня двох людей” і “Вуличний янгол”. Після чого правила церемонії одразу змінили – відтоді акторів нагороджували виключно за роль в одній стрічці.

Що цікаво, акторці вдалося без особливих проблем перейти з німого кіно у звукове. Ба більше – вона навіть знову була номінована на “Оскар” (у 1937 році – фільм “Народження зірки”) проте тоді акторка залишилася без статуетки.

Акторка була тричі одружена, з професії пішла наприкінці 30-х, а померла у 1984-му – на 78-му році життя. 

Варто подивитися: “Народження зірки”. Красива та щемна історія кохання колишньої зірки Голлівуду (блискучий Фредрік Марч) до чарівної працівниці кафе (Джанет Гейнор).

Мері Пікфорд – ікона Голлівуду

Мері Пікфорд - одна з перших жінок, які отримали “Оскар”. Фото: alamy.com

Прізвище Пікфорд (на відміну від Гейнор) чули навіть люди далекі від світу кіно. І це не дивно, адже свого часу Мері була справжньою іконою Голлівуду – з мільйонною армією палких прихильників. Заробляла вона відповідно – була однією з найбагатших акторок свого часу. При цьому найбільше Пікфорд цінували за підліткові ролі. І коли акторка подорослішала (а знімалася вона з 17 років), то її кар’єра поступово пішла на спад. Проте свого єдиного “Оскара” (у 70-х роках Мері також нагородили почесним “Оскаром” від кіноакадемії - “за загальний вклад у розвиток кіномистецтва”, але то вже трохи інша історія) вона отримала саме за дорослу роль – у 1930 році – за стрічку “Кокетка”. І це був другий жіночий “Оскар” в історії нагороди.

Померла акторка в 1979-му – їй було 87. Останні роки життя вона не покидала власної спальної кімнати, спілкуючись зі світом лише за допомогою телефону. Залишила після себе цікавезну книгу мемуарів – “Сонячне світло та тінь”.

Варто подивитися: “Приборкання норовливої” – кумедна історія, в якій героїня Пікфорд усіляко знущається над слабкими чоловіками, доки на її шляху не трапиться справжнє кохання – людина, що зможе приборкати її вибуховий характер.

Норма Ширер – модель та феміністка

Норма Ширер - одна з перших жінок, які отримали “Оскар”. Фото: imdb.com

У 1930 році, одночасно з Пікфорд, статуетку отримала акторка Норма Ширер – за роль у стрічці “Розлучення”. На жаль, сьогодні ім’я цієї жінки майже забуте. А дарма, бо свого часу саме Норма Ширер  була піонеркою фемінізму у Голлівуді. Вона справедливо вважала, що жінки повинні отримувати такі саме умови праці й платню, як і їхні колеги-чоловіки. До речі, до того як стати зіркою кіно, Ширер працювала моделлю – Нью-Йорк буквально потопав у рекламних плакатах з яких на перехожих з паволокою в очах дивилася красуня Норма.

У книзі “Складні жінки: Секс і влада в Голлівуді” про Ширер влучно сказано наступне:

Вона являє собою зразок витонченої жіночності, що експлуатує любов і секс, відверта навіть за сьогоднішніми стандартами.

Акторська кар’єра Норми закінчилася у 40-х. Самої ж акторки не стало у 1983 році – їй було 80. За свої здобутки вона відзначена зіркою на Голлівудській алеї слави.

Варто подивитися: “Втеча”. Драматична історія чоловіка, який вперто шукає свою мати у нацистській Німеччині і знаходить її у концтаборі.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Марі Дресслер – простачка зі сталевим характером

Марі Дресслер у фільмі “Марі Дресслер“. Фото: imdb.com

Четвертою акторкою в історії “Оскара” стала Марі Дресслер. Нагороду вона отримала у 1931 році за фільм “Мін і Білл”. Причому отримала Марі її за три роки до смерті. Коли акторка пішла з життя (в неї був рак), Дресслер було всього 65.

Перш ніж потрапити до кіно, Дресслер стала зіркою Бродвею – кажуть, що у комедійних водевілях їй не було рівних. Через характерну зовнішність, на сцені акторка здебільшого виконувала ролі кумедних та наївних простачок. Це саме амплуа потім експлуатували режисери і у своїх стрічках. Проте, недарма кажуть, що зовнішність часто буває оманливою: адже характер Марі мала сталевий і справедливий. Саме тому її і було призначено першим президентом Акторської асоціації, яка захищала права акторів (через цю посаду Дресслер потрапила у чорні списки багатьох продюсерів, які зареклися мати з нею справи). Проте це не завадило їй стати першою жінкою, яка потрапила на обкладинку журналу Time.

Варто подивитися: “Мін і Білл”. У цій стрічці Марі зіграла одну з небагатьох у своїй кар’єрі серйозну – некомедійну роль (власниці прибережного готелю, яка намагається захистити від помилок юну дівчину, якою опікується). І зробила Дресслер це напрочуд переконливо.   

Гелен Гейс – перша леді американського театру

Гелен Гейс у фільмі “Прощавай, зброє!“. Фото: imdb.com

П’ята акторка, яку нагородили “Оскаром” – неймовірна Гелен Гейс (у 1932 році – за фільм “Гріх Мадлен Клодо”). Неймовірна – з багатьох причин. Ну хоча б тому, що Гейс мала дивовижну кар’єру! Розпочавши зніматися у 30-х роках, вона завершила її лише у середині 80-х. Тобто Гелен владарювала на екранах більше ніж 50 років! До того ж її акторська скарбниця містить усі найпрестижніші американські кінонагороди: “Оскар”, “Еммі”, “Золотий глобус”, “Тоні” та “Греммі” (у всьому світі такими успіхами можуть похвалитися менш як два десятка зірок!).

І, - вишенька на торті, - у 1971 році (тобто, через 39 років після першого Золотого хлопчика) акторка отримала свого другого “Оскара” - за роль у фільмі-катастрофі “Аеропорт”.

Окрім кінематографа, важливе місце у житті Гейс займав театр. Ба більше – кіно то було для неї щось другорядне. Вона жила театром, дихала ним. Недарма за цю пристрасть акторку шанобливо називали Першою леді американського театру.

Гелен Гейс померла у 1993 році – на 93-му році життя. По собі залишила цілих три збірки мемуарів: “Подарунок радості”, “В тіні” і “Моє життя в трьох діях”.

Варто подивитися: “Вбивство з дзеркалами”. Це остання роль акторки у кіно. І грає вона не аби кого – а славнозвісну Міс Марпл – героїню багатьох детективних романів Агати Крісті.  

Кетрін Гепберн – справжня легенда

Кетрін Гепберн у фільмі “Філадельфійська історія”. Фото: Pinterest

Шостою акторкою, нагородженою “Оскаром”, стала Кетрін Гепберн (рік 1934, фільм “Рання слава”). Гепберн – справжня легенда Голлівуду. В її активі – 12 номінацій на “Оскар” (і 4 переможних статуетки!), 73 роки активної кар’єри та понад 50 фільмів. До речі, якщо Гелен Гейс виборола свого другого “Оскара” через 39 років після отримання першого, то Гепберн – через 48. І це є абсолютним рекордом!

Що цікаво, акторка ненавиділа світське життя, тому її нечасто можна було зустріти на якихось там червоних доріжках. Ще більше, ніж показовий гламур, вона ненавиділа давати інтерв’ю, тож усіляко намагалась уникати журналістів. З особистих пристрастей – живопис (Кетрін вельми непогано малювала і мала пречудову колекцію робіт відомих художників) й теніс – на корт акторка виходила навіть у 70-річному віці! Не стало Кетрін Гепберн у 2003 році. На момент смерті їй було 96.

До речі, у 2004 році (тобто через рік після смерті Кетрін) у фільмі “Авіатор” роль Гепберн виконала Кейт Бланшет, отримавши за це “Оскар” у номінації “Найкраща жіноча роль другого плану”.

Варто подивитися: “Філадельфійська історія”. Дотепна та елегантна романтична історія про кохання. І Кетрін в ній несамовито прекрасна. Стрічку включено в Національний реєстр фільмів як ту, що має “історичне, культурне та естетичне значення”.

Клодет Кольбер – фатальна жінка

Клодет Кольбер у фільмі “Клеопатра“. Фото: imdb.com

Остання героїня нашої добірки: Клодет Кольбер, яку було нагороджено у 1935 році за виконання головної ролі у комедійній стрічці “Це сталося якось вночі”. Сам фільм отримав цілих 5 Золотих хлопчиків і входить у  список “250 кращих фільмів за версією IMDb”.

У нас ця акторка майже невідома, у той час як в Америці Кольбер посідає 12-те місце серед жінок-зірок класичного Голлівуду! І хоча в її кар’єрі багато романтичних ролей, зіркою вона стала завдяки фільму “Знак хреста”, де в неї амплуа фатальної жінки. Сцена, в якій Кольбер приймає ванну з віслючого молока (звісно ж, повністю оголена) вважається хрестоматійною.

Акторка прожила 92 роки (померла у 1996 році). Дітей ніколи не мала – не бажала псувати фігуру. До того ж вважала, що діти заважатимуть їй вести “вільне та розкішне життя”, до якого вона звикла. Усі свої статки залишала найближчій подружці, з якою підтримувала стосунки понад 50 років.

Варто подивитися: “Клеопатра”. Хоча б для того, щоб порівняти Клеопатру у виконанні Кольбер з Клео Елізабет Тейлор, чиє виконання ролі єгипетської цариці вважається класичним. До речі, фільм було номіновано на “Оскар” у 5 категоріях (отримав нагороду за “Найкращу операторську роботу”).

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

А про те, які фільми мають шанс отримати Оскар у 2025 році, читайте тут. Ми зібрали для вас усіх номінантів у всіх категоріях.