18 листопада віряни вшановують пам’ять святого мученика Романа Кесарійського. Раніше це свято відзначали 1 грудня - зміщення дати святкування на 13 днів раніше пов’язане з переходом ПЦУ на новоюліанський календар.
Святий Роман був дияконом в Кесарії й прийняв мученицьку смерть під час гонінь за християнами. Так, одного дня Роман зустрів єпарха, який прямував на язичницьке свято. Він намагався переконати його стати на шлях істинний й зректися ідолів. Єпарх не лише відмовився, а й наказав піддати Романа тортурам.
У цей час святий побачив хлопчика Варула й вигукнув: “Навіть цей отрок мудріший за тебе, бо знає істинного Бога!”. Підліток заступився за Романа, через що його також піддали жорстокому покаранню - обезголовленню. Самого ж чоловіка засудили до спалення, проте вогонь загасила раптова злива. Тоді язичники повісили Романа.
Традиції та заборони дня
В народі вірили, що святий Роман може покращити матеріальне становище. Для цього потрібно зранку сходити до церкви й помолитися про добробут. Водночас потрібно покласти в кишеню монетку та промовити: “Платоне і Романе, відсипте грошей повну кишеню”. Цю заговорену монетку потрібно було носити з собою протягом року та не міняти.
Що не можна робити 18 листопада:
-
байдикувати та ледарювати;
-
пліткувати й обговорювати інших, а також скаржитися на долю, інакше буде ще гірше;
-
злитися та сваритися, оскільки ворожнеча може затягнутися на цілий рік;
-
вживати м’ясну їжу та алкоголь (це пов’язано з діючим Різдвяним постом);
-
їсти або пити з порцелянового посуду - до біди;
-
викидати дитячі іграшки;
-
робити спонтанні покупки (але якщо покупка здається вигідною - проведіть безготівковий розрахунок);
-
вирушати в далеку дорогу;
-
робити манікюр - разом з нігтями цього дня можна зістригти здоров’я;
-
відмовлятися від складних проєктів - у майбутньому вони обіцяють гарний прибуток.
Раз ми вже згадали про Різдвяний піст, то заодно розповімо, як і про що молитися у цей період. Головні молитви ви знайдете у цьому матеріалі.
Фото: freepik.com