Як правильно накопичувати: 5 порад від фінансової експертки

Бізнес та гроші

Богдана Карц

Головна редакторка

Як правильно відкладати гроші і скільки: поради експерта з фінансів. Фото: freepik

Щоб усе вдалося, варто мати план дій

Згідно зі статистикою, 56% українців відмовляються заощаджувати кошти. Чому так і що робити тим, хто таки планує почати накопичувати гроші, дізнавайтеся далі.

Про причини заперечливого ставлення до процесу накопичення в українському суспільстві в ексклюзивному коментарі для HOCHU.ua розповіла експертка та спікерка з питань корпоративних та персональних фінансів Лена Шепель. А ще – дала п’ять порад для тих, хто хоче навчитись накопичувати.

Як правильно накопичувати гроші: 5 порад від фінансової експертки Лени Шепель. Фото: піар-служба
ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Порада №1: не живіть за радянськими стандартами

В більшості українських родин модель поведінки, що заохочує процес накопичення грошей відсутня.

В радянські часи майже 12 млн українців зберігали гроші на ощадкнижках. Внаслідок гіперінфляції на початку 1990-х, ці заощадження “згоріли” в одну мить, - розповідає Єлєна Шепель. - Це відбило в українців будь-яке бажання накопичувати.

Сприяла цьому і нестабільна економіка незалежної України. Кілька економічних криз та турбулентних періодів призвели до того, що багато дорослих людей з нинішніх поколінь не відкладали гроші. Цю рольову модель бачили їх діти, тому й не усвідомили необхідність та користь такої навички, як накопичування.

Порада №2: негативне ставлення до накопичення

Люди часто ставляться до процесу накопичення коштів негативно, оскільки вважають це економією на власних потребах. Але це не зовсім так, говорить фінансова експертка:

Коли мова заходить про накопичення чи створення фінансової подушки безпеки, у людей відразу зникає настрій. Багато хто вважає, що відкладаючи гроші, ми тим самим обділяємо себе. Економити на собі нікому не хочеться, тому люди й відкидають думки про накопичення.

Щоб накопичувати було легше - автоматизуйте цей процес. В банкінгу можна налаштувати опцію, коли певний відсоток з кожної суми, яка заходить на вашу карту, буде автоматично перераховуватись в конкретне місце, де ви збираєте кошти. Вам не доведеться це робити вручну,
- радить Лена Шепель.

Порада №3: частіше думайте про ваше фінансове майбутнє

В тренді думка про те, що треба любити себе тут і зараз, не замислюючись про майбутнє. Але любити себе зовсім не означає - все собі дозволяти. Особливо, якщо для цього немає фінансових можливостей.

Експертка з фінансів радить прокачувати навичку накопичувати. Для формування будь-якої корисної навички потрібен час.

Завжди дивуюсь, коли люди беруть в кредит iPhone найновішої моделі, не думаючи, що це економічне зобов’язання в рахунок тих доходів, які вони ще не отримали, - наводить приклад Єлєна Шепель. - Любити себе - це не лише дбати про себе в моменті, а й думати про себе у майбутньому. Коштом накопичень підвищувати свій рівень норми в житті. Очевидно, що нинішнє покоління 30+ не буде отримувати звичну пенсію від держави, тому їм потрібно працювати над створенням інвестиційного портфеля та фінансового капіталу.
ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Порада №4: відкладайте, незважаючи на рівень доходів

Коли буду більше заробляти - тоді й почну відкладати. Ця фінансова ілюзія часто стає вагомим аргументом для тих, хто не хоче накопичувати.

Люди помилково вважають, що справа виключно в сумі. Але це не так, - каже Лена Шепель. - Щоб прокачати навичку відкладати 10% з будь-якого доходу, потрібно починати з невеликих сум. Спочатку це 1000 грн з 10 тисяч, потім 5000 з 50 тис. Інакше вашій психіці буде незрозуміло, з якого дива раптом потрібно відкласти 10 тис. зі 100 000.

Порада №5: встановіть цілі

Через низький рівень фінансової грамотності люди не розуміють, як правильно розпоряджатися грошима, створювати заощадження та планувати великі покупки. Одна з головних причин, чому люди не досягають фінансових цілей - відсутність дисципліни. Навіть маючи стабільний дохід та бажання заощаджувати, без систематичного відкладання грошей досягти мети неможливо.

Важко почати відкладати гроші на автомобіль, якщо немає чіткого розуміння скільки він коштує, яка модель вам потрібна та в якій комплектації. Без цієї інформації неможливо створити фінансовий план та зрозуміти, скільки грошей потрібно відкладати щомісяця, щоб за бажаний вами термін купити авто,
- пояснює експертка.

Люди ставляться до фінансової дисципліни, як до чогось складного і нестерпного. І усвідомивши, що на той же автомобіль доведеться відкладати щомісяця протягом 2 років, наприклад, вони не готові навіть братися за цю справу.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Вам також може бути цікаво, як можна пройти святковий період без надмірних витрат, аби після святкування Нового року 2025 не залишитися без копійки в кишені. Що треба зробити, щоб не витратити всі гроші, дізнавайтеся на ХОЧУ!