2 лютого відзначають День бабака і очікують прогнозів на весну від маленьких тваринок
Кожного року в Україні відзначають День бабака і чекають прогнозу від бабака, який віщує настання весни. Багато країн мають своїх пухнастих “метеорологів”, пробудження яких очікують з нетерпінням.
У Стародавньому Римі для прогнозу використовували їжачка, у Німеччині головним “синоптиком” став борсук, а в США та деяких країнах Європи цю роль перейняв бабак. Першим офіційним “метеорологом” серед бабаків став Філ із міста Панксатоні, який передбачав погоду ще в XIX столітті.
Як бабаки передбачають погоду
-
Просинається від сплячки і виходить з нори;
-
спостерігає чи з’явиться його тінь;
-
якщо тінь помітна – гризун лякається й повертається назад у нору спати, а це означає, що ще шість тижнів буде холодно;
-
якщо тінь відсутня - весна буде ранньою та досить теплою.
В Україні головними і найвідомішими бабаками синоптиками є харківський Тимко і столичний Вікентій.
Київський бабак Вікентій живе в зоопарку “12 місяців”. Харківський бабак Тимко перебуває під опікою лабораторії ХНУ ім. Каразіна.
Цьогоріч, через нестабільний стан Бабак-синоптик Тимко III уперше зробить прогноз на весну дистанційно. Це відбудеться лише у присутності біологів-кіперів у його зимівнику.
Стан бабака Тимка зумовлений теплою погодою та коливаннями землі, що виникають від вибухів за кількадесят кілометрів від степового стаціонару. Тварини третій рік поспіль живуть у стресових умовах і не можуть повноцінно поринути у зимову сплячку.
Традиція питати бабака про погоду продовжується вже 21 рік. Тому, щоб не переривати її бабак зробив прогноз дистанційно, з рідної Нестерівки. Його розтрактував завідувач лабораторії “Східні степи” біофаку Каразінського університету Володимир Грубник.
Раніше ми публікували календар важливих свят лютого 2025 року. Які державні та професійні свята відбудуться цього місяця, розповідаємо далі.