Працювати у приємній атмосфері значно краще для працівників та керівництва
Працювати на роботі, де панує нездорова атмосфера погано для мотивації, продуктивності і ефективності виконання завдань. Адже коли люди ідуть на роботу, як на каторгу - це не призведе до позитивних результатів.
Тривале перебування у токсичному середовищі може призвести до стресу у співробітників та емоційного вигорання. Як розпізнати, що у колективі панує напруження, розповідає work.ua.
Ніякого ентузіазму та ініціативи
Якщо одразу у всіх співробітників виникає депресія, постійний занепад сил, відсутність настрою та збільшується кількість відпусток і лікарняних за свій кошт - це значна ознака токсичного середовища.
Працівники бояться привернути до себе увагу
Коли працівники не відчувають себе у психологічній безпеці і бояться зробити крок в сторону - це ознака токсичної атмосфери. Співробітники бояться щось робити, щоб не зробити помилку, не виказують ініціативи, не виказують власних ідей та пропозицій, щоб не помилитися.
Погана комунікація
Якщо у колективі панує токсична атмосфера, то працівники почуваються розгубленими, вони не знають конкретику своїх обов’язків та не розуміють, заради чого вони працюють. Це найчастіше виникає через брак довіри, конфліктні ситуації та відсутність нормального спілкування.
Плітки та драми на робочому місці
Офісні чутки - це нормальне явище на будь-якій роботі. Проте, якщо їхня кількість не перевершує всі допустимі норми. Це може здатися нешкідливим, але якщо це регулярно, може призвести до стресу та вигорання.
Кадри змінюються надто швидко
Якщо ніхто зі співробітників не затримується на робочому місці довгий час і постійно продовжується пошук нових співробітників - це яскравий червоний прапорець токсичного середовища.
Не можна пускати все на самоплин і не реагувати на ці ознаки. Адже довго у такій атмосфері людина не зможе повноцінно почуватися і отримати максимум від праці.