Млинці - не найголовніший атрибут свята
Ми розповідали, як приготувати дуже смачні млинці, однак млинці - це далеко не все, з чим святкують Масницю. Більше того, цей атрибут в українській традиції навіть не головний.
Майже всі європейські народи мають свій відповідник язичницькому святу закінчення зими і початку весни. В Україні це свято відоме як Масниця. З усталенням християнства його прив’язали до тижня напередодні Великого посту. У 2024 році Великий піст починається 18 березня, а отже Масницю святкують з 11 по 17 березня.
Що їсти на Масницю
З часів радянської окупації у нас залишилась стійка асоціація Масниці саме з млинцями. Однак, як розповіла “Гречці” етнологиня Світлана Проскурова, це якраз наслідок політики совєтів. Тоді як наші пращури святкували Масницю з усіма національними традиціями. Це свято має кілька назв: Масляна, Масниця, Масляниця, Колодій, Загальниця, Ніжкові заговини, Пущення, Сиропусний тиждень.
Головною стравою Масляної в Україні були зовсім не млинці, а вареники з сиром чи іншими начинками. Їх приправляли сметаною або вершковим маслом.
Також популярною стравою були гречані млинці, заправлені смальцем. Крім того, кулінари готували налисники, варили борщ та холодець.
Ще одна частина кулінарної традиції - різноманітні пампухи та пиріжки. Ми ділились рецептом дуже смачних пиріжечків.