Яйця - надзвичайно поживний та смачний продукт, який використовують для багатьох смачних страв і випічки. Купуючи яйця у магазині чи на ринку, не можна бути впевненим у їх свіжості на всі 100%.
Коли ми розбиваємо яйце то зразу бачимо чи воно не протухло. Але існують способи для перевірки цілих яєць. Тому, щоб не довелося викинути гроші на вітер - скористайтеся ними прямо у місцях купівлі, розповідає apostrophe.
-
Дата пакування. Якщо ви купуєте яйця у пакуванні - завжди перевіряйте дату упаковування. Звичайно це стосується всіх харчових продуктів, але насамперед це актуально для продуктів, які швидко псуються. Виробник завжди вказує термін придатності на пакуванні. З моменту упакування яйця можуть зберігатися протягом 30 днів при правильному дотриманні умов зберігання.
-
Вода. Перевірити свіжість можна за допомогою води. Візьміть глибоку ємність, налийте холодної води та опустіть яйце. Свіже яйце залишиться лежати на дні у горизонтальному положенні, а якщо трохи піднялося тупим кінцем до верху - вже не першої свіжості і можна використати лише у тісті чи гарячих стравах, але якомога швидше. Яйце, яке повністю піднялося на поверхню - зіпсоване, тому їсти не можна, зразу викидайте.
-
Потрусити. Так добре перевіряти продукт прямо у місці покупки. Візьміть яйце у руку і потрусіть біля вуха. Якщо почуєте хлюпання усередині - краще не брати. Свіже яйце ніяких сторонніх звуків не видаватиме.
-
Білок і жовток. Візьміть тарілку і розбийте на неї яйце. Роздивіться уважно, який вигляд воно має. У свіжому яйці жовток буде щільним, а білок - пружним і в'язким. Зіпсованість продукту видає рідкий білок і плоский жовток. Такі яйця вже не придатні для вживання.
Дослідили, що чим більша курка, тим більші яйця вона несе, але дрібні яйця мають таку ж поживність. А перепелиними яйцями ласували ще древні єгиптяни. Головне не нехтуйте правилами зберігання, адже при зберіганні +2 градуси яйця можуть лежати до 3 місяців.