Соковиті квашені помідори з часником
Ми розповідали, які огірки не можна закривати на зиму. Тепер ділимось класичним рецептом квашених помідорів з часником та зеленню.
Заготівля проста у приготуванні, не потребує багато часу та інгредієнтів, а результат – неймовірно смачні та ароматні квашені помідори, які стануть чудовою закускою до будь-якої страви. Рецептом поділились на порталі “Доброта”.
Інгредієнти:
-
Свіжі помідори – 2 кг
-
Свіжа петрушка – 2-3 пучки
-
Кріп (зелень та парасольки) – за смаком
-
Селера – 2 пучки
-
Цибуля ріпчаста – 3 шт.
-
Часник – 3 головки
-
Корінь хрону – 3 шт.
-
Листя смородини, малини, вишні, хрону – по 3-4 шт.
-
Духмяна рута – за смаком
-
Сіль – 1 ст. л.
-
Лавровий лист – 1 шт.
-
Перець чорний горошком – 4 шт.
-
Перець запашний горошком – 3 шт.
-
Квіточка гвоздики – 2 шт.
Спосіб приготування:
-
У каструлі закип'ятіть воду. Додайте сіль, перець горошком, гвоздику та лавровий лист. Кип'ятіть розсіл 2-3 хвилини, потім вимкніть вогонь і залиште охолоджуватися.
-
Помийте помідори, видаліть хвостики. Зелень (петрушка, кріп, селера) промийте та обсушіть.
-
Часник очистіть, наріжте тонкими скибочками. Корінь хрону очистіть і натріть на тертці.
-
На дно чистої ємності (банки, каструлі) викладіть часник, зелень та листя (смородини, малини, вишні, хрону). Потім щільно укладіть помідори, чергуючи їх із зеленню та часником.
-
Залийте помідори охолодженим розсолом так, щоб вони були повністю ним покриті. Накрийте ємність марлею, складеною в кілька шарів. Поставте на марлю тарілку або кришку, а зверху встановіть гніт (наприклад, банку з водою).
-
Залиште помідори бродити при кімнатній температурі на 2-3 дні. Періодично промивайте марлю під проточною водою, щоб видалити піну та осад.
-
Через 2-3 дні зменшіть гніт і перенесіть ємність з помідорами в прохолодне місце (погреб, балкон). Залиште кваситися ще на 5-7 днів.
Через 5-7 днів помідори остаточно дозріють і будуть готові до вживання. Також ми ділились рецептом чудової полуничної заготівлі на зиму.