День українського політв'язня: усе, що потрібно знати про важливу дату
12 січня в Україні відзначається День українського політв'язня. Це важлива дата, про яку варто знати кожному свідомому українцю. У цій статті ми зібрали всю актуальну інформацію по темі.
День українського політв'язня: історія дати
День українського політв'язня припадає щорічно на 12 січня. Дата була обрана невипадково. За пропозицією В'ячеслава Чорновола, легендарного політичного діяча і дисидента, дата свята приурочена до подій 1972-го року. Тоді, 12-14 січня радянська влада провела найбільшу репресивну акцію проти українських дисидентів. Україною відбулися масові затримання та арешти українських діячів за їхні політичні переконання.
У цю дату поплічники комуністичного режиму заарештували величезну кількість представників української еліти. Серед репресованих дисидентів були: Василь Стус, Іван Дзюба, В'ячеслав Чорновіл, Іван Світличний, Євген Сверстюк, Леонід Плющ, Зіновій Антонюк, Михайло Осадчий, Іван Гель, Стефанія Шабатура, Ірина Стасів-Калинець, трохи пізніше — Ігор Калинець та інші. Наступна хвиля арештів відбулася у квітні-травні 1972 року.
Кремлівські узурпатори проявили всю свою жорстокість і покарали відомих українців (понад сотню осіб) з усім жахом та нелюдяністю, ув'язнивши цвіт нації до таборів суворого режиму на 5-7 років, виселивши до Сибіру й інших задвірок росії, або відправивши до психлікарні. Майже всі заарештовані були засуджені за "антирадянську агітацію і пропаганду".
Святковий вертеп у Львові. На фото Любомира Попадюк, Василь Стус, Олена Антонів, Ірина Калинець, Марія та Анна Садовські, Михайло Горинь, Стефанія Шабатура, Мар'ян Гатало, Олександр Кузьменко
Минули десятиліття, але росія сьогодні продовжує користуватися всіма наймерзеннішими та найбеззаконнішими методами боротьби срср з інакомисленням і тими, хто не має наміру підкоритися. Після окупації Криму і повномасштабного вторгнення пособники путіна здійснюють військові злочини, продовжуючи тероризувати українців і кримських татар.
Поплічники путінського режиму викрадають журналістів, правозахисників, активних і незгодних людей, чия діяльність спрямована на відстоювання суверенітету і територіальної цілісності України. Цим сміливим людям інкримінують вигадані злочини, проводять обшуки, затримують, морять голодом, катують, переслідують родини.
Досі велика кількість українських політв'язнів перебувають у російських в'язницях або в підвалах тимчасово окупованих територій. Українські правозахисники роблять усе, щоб звільнити наших людей із полону. За даними на лютий 2023 року, в'язнями кремля залишаються близько 200 осіб.
День українського політв'язня — це нагадування про невдалу спробу росіян придушити вільний український дух, який, наче фенікс, щоразу відроджується з попелу і стає дедалі міцнішим і потужнішим. У День українського політв'язня вшановують людей, чиї людські та політичні переконання стали дорожчими за фізичну свободу. Це люди, які боролися раніше і борються зараз за свободу і незалежність України. Ті, хто раніше протистояли свавіллю радянського режиму і зараз борються з кремлівським чудовиськом і рашистською машиною вбивств.
Цього дня ми дякуємо українським героям за їхню самопожертву. І тоді, і зараз нескорені українці — приклад мужності і великої сили духу. Боротьба за демократичні цінності та свободи триває!