Водіння кози, щедрівки та ворожіння: як правильно святкувати Маланку 31 грудня

Усі свята
Анна Мисюк

Анна Мисюк

Заступниця головного редактора

Щедрий вечір та Маланка, фото
Головні традиції на Маланку. Фото: Depositphotos

Розповідаємо про головні традиції цього свята

31 грудня, за новим календарем, українці відзначають Щедрий вечір і Маланку – унікальне поєднання християнських і язичницьких традицій, які стали невід'ємною частиною нашої культури. Що заведено робити цього дня? Про головні традиції та звичаї свята читайте далі на Хочу!

Цього дня християни вшановують пам'ять святої Меланії Римлянки. Раніше це свято святкували 13 січня, однак з переходом на новий церковний календар дата змінилась — тепер це 31 грудня.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Наші пращури вірили в легенди про Миланку, дочку бога Лада, яку викрав злий змій і тримав у підземному світі. Її врятував богатир Василь, який став її чоловіком. На їхню честь приносили в жертву свиню, символ місяця, а Василь став покровителем цих тварин.

Що роблять на Маланку? Традиції свята

Увечері сім’я збирається за святковим столом. На відміну від Багатого Святвечора, тут кутя подається з ситними стравами: ковбасами, холодцем, а вареники заправляють маслом чи шкварками. Чим більше страв приготує господиня, тим щедрішим, за віруваннями, буде рік.

Після вечері молодь організовує веселі розваги. Однією з найочікуваніших традицій є "водіння кози з Маланкою". Головну роль у цій виставі виконував хлопець у костюмі Маланки. Його супроводжували різні персонажі: коза, ведмідь, орач, сівач, дід, журавель, циган з циганкою та чорт. Ватага відвідувала оселі, розважаючи господарів жартами та піснями. У сценці з козою розігрували невелику виставу, де кожен мав свою роль.

Дівчата в цей вечір ворожили, як на свято Андрія. Наприклад, вареника кидали собаці — чий вареник з’їдять першим, та дівчина першою одружиться.

Зустріч першого перехожого теж могла передбачити ім’я майбутнього чоловіка. А ще під подушку клали гребінець і загадували сон про нареченого.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Ну і, звісно, на Щедрий вечір заведено щедрувати. Тож збережіть собі найкращі щедрівки до свята, щоб встигнути вивчити їх.