Починається Зелений тиждень: традиції, прикмети та заборони, про які варто знати всім

Усі свята
1 551
Ірина Майстренко

Ірина Майстренко

Фріланс-редакторка

що не можна робити на зелений тиждень
Зелений тиждень 2025: традиції, прикмети та заборони Фото: Хочу!

Наша культура дуже багата своїми традиціями. Якщо ви дещо призабули до свята, обов’язково читайте цю статтю про Зелений тиждень 2025

Зелений тиждень в Україні — це особливий період, до якого наші предки дуже ретельно готувалися. У 2025 році Зелений тиждень буде тривати з 5 по 11 червня: 3 останні дні тижня (з четверга) напередодні свята Трійці та 3 перші дні Русального тижня. І враховуючи інтерес до теми, далі розповідаємо все про Зелений тиждень — традиції, що не можна робити у цей період та які прикмети. Не пропустіть!

Нагадаємо, щоліта християни святкують одне з дванадесятих свят Трійцю, що присвячена триєдності Бога: Отця, Сина і Святого Духа. У народі його також називають: Зелені свята, Зелена неділя або П'ятидесятниця, оскільки свято припадає на 50-й день після Великодня.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Цього року Трійця — 8 червня, а за три дні до свята стартує Зелений тиждень. Четвер Зеленого тижня також називали українці як Навський Великдень або Семик. Тиждень після Трійці, що починається в Духів день, часто називається Русальним.

Зелений тиждень святкували в Україні ще з давніх часів, задовго до прийняття християнства, тож не дивуйтеся, що традиції святкування так тісно переплітаються з язичництвом. Зокрема наші предки у цей період святкували завершення весняного календарного циклу і початок літа. Тому й до наших днів дійшла традиція прикрашання оселі гілками дерев і квітами.

Зелений тиждень: традиції

5 червня — за три дні до Трійці — починається Семицький тиждень. Він розпочинається із дня Семик або Трійці померлих. У цей період поминають людей, що померли «не своєю» смертю: були вбиті, втопилися чи наклали на себе руки. Люди йшли на кладовища, прибирали могили, прикрашали їх зеленню, приносили поминальні обіди.

Зелений четвер також називається Навський Великдень. Згідно з віруваннями, жінки, що потонули в річці, перетворювалися на русалок. Тож на їхню пам'ять по воді пускали опудало з соломи й трави, або спалювали його в полі.

Однією з найбільш поширених традицій Зеленого тижня був обряд «кумління». Незаміжні дівчата або бездітні жінки, які мріяли про одруження та дітей, плели вінки з берези, прикрашали їх хрестами та дарували одна одній, цілувалися крізь вінок та ставали кумами.  

У Зелену суботу (Троїцьку суботу), 7 червня, дім та споруди у дворі прикрашали зеленими гілками берези, липи, клену, ароматними травами, лепехою, полином — як символ життя і захист від злих сил. Цього дня також обов’язково була святкова трапеза. До столу пекли “русальні млинці” та коржики як обрядові страви. Троїцька субота є поминальною, тож обов’язково молитвою згадували тих, хто вже відійшов.

На Трійцю (Зелені свята, П’ятидесятницю), 8 червня, завжди ходили до церкви на святкове богослужіння, де молилися та освячували принесені з собою букетики з квітами та ароматними травами. Освячений букет зберігають за іконою до наступного року. Більше про традиції Трійці ви можете почитати за посиланням.

Наступний день після Трійці (9 червня) — Духів день. Цього дня заборонено виходити в поле і працювати в землі. Це також початок Русального тижня, для якого були характерні переодягання в русалок, створення вінків з квітів, хороводи та народні гуляння. Вважалося, що на Русальному тижні у полі, лісі й понад ставами та ріками ходять неприкаяні душі самогубців і дівчат-утоплениць, що перетворилися на русалок.

В Клечальний четвер, 12 червня, також заборонена будь-яка важка робота, бо цей день вважався магічним і небезпечним.

Зелений тиждень був періодом, коли збирали трави, адже на свято вони були наділеними магічними властивостями. Тож використовувалися для лікування, створення оберегів захисту та інших потреб.

Оскільки Зелений тиждень був завершенням календарного циклу, наші предки влаштовували гуляння, співали пісні, водили хороводи. Збирати велику родину разом — одна з найбільш популярних традицій і донині.

що не можна робити на зелений тиждень
Зелений тиждень 2025: традиції, заборони та прикмети Фото: Хочу!

Зелений тиждень: що не можна робити

Багато прикмет Зеленого тижня пов’язані з водою і в цілому з природою. Отож, на Зелений тиждень не можна:

  • не можна плавати у відкритих водоймах — русалки можуть затягнути під воду;

  • не можна мити підлогу;

  • не можна прати одяг:

  • не слід працювати на городі чи в саду;

  • заборонено займатися рукоділлям;

  • не можна рубати дерева — це вважається “злочином” проти природи;

  • категорично не можна прикрашати дім осикою, бо за переказами саме на цьому дереві повісився Юда;

  • краще не садити й не пересаджувати рослини – вони будуть погано прийматися;

  • краще не ходити в ліс самому, щоб не залишитися там назавжди. Особливо після заходу сонця, адже тоді активізується нечисть;

  • не слід відмовляти в допомозі та милостині;

  • не можна на Трійцю грати весілля, бо шлюб буде нещасливим та розпадеться. 

Народні прикмети Зеленого тижня

Наші предки завжди прислуховувалися до знаків природи, щоб зробити свої прогнози на майбутній урожай, погоду та навіть особисте життя.

  • Йде дощ — до теплого та погожого літа.

  • Після дощу відразу з'явилося сонце — буде великий урожай.

  • Якщо роса довгий час не висихає — це до грози, якщо пройде дощ — це до посушливого місяця.

  • Спека на Зелені свята — все літо буде посушливим.

  • Якщо багато лепехи в домі — нечиста сила обійде його стороною.

  • Якщо на Трійцю відбудеться сватання, шлюб буде дуже щасливим.

  • Якщо на Зелену неділю в хаті пусто — увесь рік буде самотньо. Тому завжди запрошували родичів та друзів.

  • Хто на Зелену суботу не згадає предків — того рід “забуде”.

які прикмети на зелений тиждень
Традиції, прикмети на заборони на Зелений тиждень 2025 Фото: informator.ua

Сподіваємося, ця інформація була для вас корисною.

Також не пропустіть 8 ворожінь на Зелені святки, які дадуть відповіді на усі ваші запитання.