Світ, де все пішло не так: 20 потужних антиутопій, які не відпускають до останньої сторінки – від класики до сучасності

Ці книги варто купити, бо віддавати у бібліотеку вам їх не захочеться
На світі є мільйони цікавих книжок, вартих нашої уваги. Та, на жаль, прочитати їх усі не вдасться, як би ми не хотіли 😅 Тож доводиться постійно обирати між різними авторами, жанрами, книжковими серіями та окремими творами. Якщо вам подобаються антиутопії, ми з власного досвіду можемо порекомендувати 20 найкращих творів у цьому жанрі.
🔸 Антиутопія — це той літературний жанр, який змушує людей замислитися, а що буде, якщо… У цих книгах знаходимо відображення наших власних страхів і тривог: що буде, якщо станеться екологічна катастрофа? А якщо ядерна? А що, якщо світ захопить тоталітарний режим? Якщо не будемо пильні, всяке може трапитися.
Про найцікавіші з можливих сценаріїв дізнавайтеся далі - у великій добірці від Хочу!
📚 20 найкращих антиутопій: що почитати
“1984“ Джордж Орвелл
Цей орвеллівський роман — справжня класика жанру. В ньому зображена тоталітарна держава, де кожен крок людини контролює “Великий Брат” та “Поліція думок”. Будь-хто, хто не погоджується з провладною Партією, автоматично визнається “неособою” і підпадає під зачистку, з повним знищенням усіх згадок про існування цієї людини.
У книзі досліджується тема пропаганди, серйозної маніпуляції та втрати людиною індивідуальності. Якщо ніколи не читали антиутопій, але хочете спробувати, почати варто було б саме з цього варіанта.
“Колгосп тварин” Джордж Орвелл
Ще одне неймовірно популярне творіння Орвелла. Ця алегорична повість розповідає про тварин, які повстають проти своїх господарів, та згодом потрапляють під владу нового тирана — тварини, яка вважає себе “трохи рівнішою” за решту “рівних між собою тварин”.
Цим твором автор хотів показати, як можуть бути зраджені революції. Повість критикує тоталітарний режим і є сатирою на події, що відбувались в СРСР.
“451° за Фаренгейтом” Рей Бредбері
Цей роман-антиутопія, написаний в жанрі наукової фантастики, описує майбутнє американське суспільство, в якому заборонені книжки. Будь-яку книгу негайно спалюють так звані “пожежники”, які начебто покликані оберігати “щастя” суспільства.
Автор показує, як цензура та обмеження свободи призводять до повної деградації суспільства.
До речі, саме при температурі 51° за Фаренгейтом загоряється папір 🔥📖
“Атлант розправив плечі” Айн Ренд
Ця антиутопічна трилогія — про бунт творців. У світі, де паразитичне суспільство висмоктує сили з продуктивних геніїв, ті зникають, щоб зупинити "мотор світу" і показати, хто насправді тримає його на своїх плечах.
Що важливіше: суспільство чи індивід? Цей філософський роман-антиутопія змушує задуматися над цим питанням, підкреслюючи важливість індивідуалізму та раціональності.
"Проєкт “Лабіринт" Олена Кузьміна
Це захоплива антиутопія, що занурює читача у світ тоталітарної держави, де емоції стали розкішшю, а звичайне життя – суворим ритуалом. У цьому світі, де кордони закриті, панує культ здорового способу життя, а соцмережі, кіно й телебачення – під суворою забороною. Щодня проводяться загальнодержавні медитації, психотерапія є примусовою, а держава – найвеличніша соціальна установа. Щоб повернути людям втрачені емоції, створюється проєкт “Лабіринт”, участь в якому вважається найвищою честю. Але за блискучим фасадом ховається темна правда: ширяться чутки про смерті в “Лабіринті”, а влада стверджує, що все це — лише маніпуляції “Опору”.
Роман досліджує теми тоталітаризму, контролю, свободи вибору та наслідків життя в суспільстві, де індивідуальність пригнічується заради загального блага. А ще у книзі розкривається важливість емоцій для людини.
“Володар мух” Вільям Голдінг
За сюжетом, група хлопчиків внаслідок авіатрощі опинилися на безлюдному острові, що дуже нагадує райський куточок. Однак діти швидко повертаються до дикості та насильства, намагаючись загарбати владу.
Голдінг досліджує темні сторони людської природи та показує, як легко цивілізація може зруйнуватися. Цей роман-притча є алегорією на людську природу.
“Який чудесний світ новий!” / “Прекрасний новий світ“ Олдос Гакслі
Події розгортаються у світі, де люди генетично модифіковані та контролюються державою, яка забезпечує їх “щастям” через наркотики та розваги. Суспільство поділене на касти, і кожна з них має свою роль. Всі повинні насолоджуватися порядком та ідеальним життям, й служити так званому “загальному благу”, тобто — повністю підкорятися панівному режиму. Ті, хто проти — дикуни, а отже, вороги суспільства.
У своєму творі автор попереджає людство про небезпеку технологічного прогресу та втрату людьми індивідуальності. Книга є дослідженням суспільства, де стабільність досягається коштом свободи.
“Суджені. The One” Джон Маррс
У майбутньому наука настільки розвинена, що дозволяє знаходити свою ідеальну пару за ДНК-тестом — достатньо лиш одного мазка із рота, щоб віднайти вашу половинку! При цьому помилка неможлива: партнеру буде все одно якого ви віку, раси, комплектації і навіть статі — наука гарантує: полюбите один одного безоглядно. Але що буде, якщо з’ясується, що “ідеальні пари” зовсім не ідеальні?..
Цей детектив-антиутопія показує, як технології можуть змінити суспільство та особисті стосунки, і чого це може вартувати усьому людству.
“Оповідь служниці” Маргарет Етвуд
Цей роман-антиутопія написаний в жанрі феміністичної наукової фантастики. Дія розгортається у майбутньому у вигаданій тоталітарній державі, вся влада в якій належить військовим. Решта громадян є слугами, а справжні права мають тільки Командори та їхні Дружини. Останні вибирають для своїх чоловіків Служниць — спеціально навчених жінок, які здатні виносити дитину. І це — лише кожна сота жінка. Служниці, звичайно ж, позбавлені усіх прав і єдина їх ціль у житті — гарно служити Командору, його Дружині та суспільству, виконуючи своє найважливіше завдання.
Етвуд досліджує теми гендерної нерівності, релігійного фанатизму та боротьби за виживання. Цей роман є важливим попередженням для людства про небезпеку тоталітарних режимів.
“Виправний день” Чак Паланік
Роман розповідає про несподіваний переворот у США, де звичайні люди, керовані анонімною книгою під назвою “Виправний день”, повстають проти еліти. Вони знищують уряд, політиків та інших впливових осіб, голосуючи за їхню смерть на анонімній онлайн-платформі. Після перевороту країна розділяється за расовими та сексуальними ознаками, встановлюючи новий, радикальний порядок. Та далеко не всі задоволені цими змінами — зовсім скоро з'являються ті, кому не подобається нова система.
Цей роман-антиутопія досліджує теми влади, хаосу та наслідки радикальних соціальних змін. А ще — теми жорстокості, відчаю та пошуку сенсу у безнадійному світі, де люди перестають розуміти, чого насправді хочуть від життя.
“Чарівна ти” Чак Поланік (18+)
Ця сатирична антиутопія розкриває темні сторони сучасного суспільства, в якому домінують споживацтво, гедонізм та сексуальна одержимість. Планета опинилася на межі вимирання. Чоловіки домінують над жінками, а ті, своєю чергою, стають абсолютно залежними від сексу та інтимних іграшок. Головна героїня, Пенні Гарріґан, потрапляє у світ гламуру та спокус, ставши учасницею випробувань нової лінії косметичних продуктів та секс-іграшок… які викликають маніакальну залежність.
Ця книга Поланіка є традиційно провокативною та дуже ексцентричною — не даремно вона має вікові обмеження. Вона змушує читачів задуматися про справжню цінність внутрішньої краси та самоповаги. Автор майстерно використовує гіперболу та сатиру, щоб викрити проблеми сучасного суспільства, зокрема надмірне захоплення матеріальними благами та втрату моральних цінностей.
“Лийтеся, сльози, сказав полісмен” Філіп К. Дік
Цей роман розповідає про Джейсона Тавернера — відомого телеведучого, який одного ранку прокидається в брудному мотелі, втративши свою ідентичність. Тепер він — ніхто. Його ніхто не впізнає, його немає в жодному реєстрі і ніхто не може підтвердити, що він — це він. У новому дистопічному світі, де панує тотальний контроль і кожен доносить на кожного, він стає абсолютно “ніким”. Намагаючись вижити, Тавернер розкриває таємницю свого зникнення та дізнається правду про світ, у якому живе.
Книга досліджує теми ідентичності, реальності та влади контролювати інформацію, показуючи, як суспільство може маніпулювати людьми.
“Сила” Наомі Альдерман
У світі, де жінки раптово отримують суперсилу, баланс сил різко змінюється. У певний момент з’ясовується, що кожна дівчинка певного віку має здатність завдавати електричних ударів. Більше того, юні дівчатка здатні пробуджувати Силу у старших жінках. Тепер жінки не такі вже й беззахисні, як раніше. Але чи можна тепер сказати, що все гаразд?..
У цій книзі Альдерман досліджує теми гендерної нерівності, влади та насильства. Ця антиутопія - це провокаційне дослідження того, як зміниться світ, якщо жінки отримають абсолютну владу.
"GRM. Мозкотрах" Сибілла Берґ
Ця гостра сатирична антиутопія занурює читачів у похмуре майбутнє, де технологічний тоталітаризм досяг свого апогею. У світі, де контроль і маніпуляція стали нормою, група молодих бунтарів, відомих як “GRM”, повстає проти системи, намагаючись повернути собі свободу та індивідуальність. Книга розповідає про четвірку дітей-аутсайдерів, які зазнали різних форм насильства та зневаги. Об'єднані спільною долею, вони вирішують помститися кривдникам і складають список смертників.
Роман досліджує темні сторони людської природи, висміює залежність від технологій, споживацтво та соціальну нерівність, а ще ставить питання про наслідки бездумного споживання та втрату свободи волі.
“Механічний апельсин” Ентоні Берджес
Цей разючий роман-антиутопія — про Алекса, харизматичного підлітка-злочинця, який насолоджується "ультранасиллям". Після арешту він стає об'єктом експерименту з "відвернення". Лікування позбавляє його здатності до насильства, але тепер у підлітка немає і свободи волі…
Це провокаційне дослідження людської природи. Книга ставить гострі питання про природу зла, моральний вибір і межі, до яких суспільство може зайти, прагнучи порядку.
“Хмарний атлас” Девід Мітчелл
Це епічний роман, який включає 6 історій, що розгортаються в різні епохи — від XIX століття до постапокаліптичного майбутнього. Кожна історія пов’язана з попередньою через артефакт або розповідь, створюючи складну мережу зв’язків між персонажами та їхніми долями.
Автор досліджує теми реінкарнації, свободи волі та взаємопов’язаності людства, показуючи, як дії однієї людини можуть вплинути на майбутнє людства загалом. Роман містить цікаві філософські роздуми про природу часу та людського існування як такого.
“Голодні ігри“ Сюзанна Коллінз
Дії у цій антиутопії розгортаються в постапокаліптичному світі Панем, де жорстокий Капітолій тримає в покорі 12 округів. Щорічно, як символ влади і задля забави еліти, проводяться так звані Голодні ігри — криваве реаліті-шоу, де по двоє підлітків з кожного округу мусять битися на смерть, доки не залишиться лише один переможець. За сюжетом головна героїня, Катніс Евердін, добровільно стає учасницею ігор, щоб врятувати від неминучої загибелі свою молодшу сестру. Та її боротьба за виживання раптово перетворюється на символ повстання проти тиранії, а її дії розпалюють полум'я революції.
У своєму творінні авторка досліджує теми класової нерівності, пропаганди та боротьби за виживання. Це провокаційна розповідь про молоду дівчину — героїню, яка бореться проти жорстокої системи.
“Голос” Крістіна Далчер
Цей вишуканий антиутопічний роман змальовує світ, де жінок позбавили права голосу в буквальному сенсі. У цьому суспільстві, де панує жорстокий патріархат, жінкам дозволено промовляти лише 100 слів на день.
У своїй книзі Далчер досліджує теми гендерної нерівності, мовчання та боротьби за свободу. Книга є потужним попередженням про небезпеку тоталітарних режимів. А ще “Голос” — це потужне попередження про небезпеку екстремізму та важливість захисту прав людини.
“Не відпускай мене” Кадзуо Ішіґуро
Це моторошно-прекрасна історія про дітей, вирощених у замкнутому світі, де їхня доля визначена з народження. Троє головних героїв живуть у Гейлшемі — школі-інтернаті, де мистецтво цінується вище за життя, а дружба переплітається з неминучим. Вони — клони, створені для донорства органів для еліти, і їхнє життя — це зворотний відлік до неминучого.
Автор змушує читача задуматися над тим, що насправді робить нас людьми, і чи маємо ми право відбирати одне життя заради іншого. Ця розповідь — про теми життя, смерті та людської гідності як такої.
“Каллокаїн” Карін Боє
У тоталітарній державі майбутнього, де кожен крок контролюється, хімік Лео Калл винаходить сироватку правди, яку називають “каллокаїн“. Він сподівається, що його винахід зміцнить владу режиму, але згодом усвідомлює, що цей препарат руйнує особистість і свободу.
Роман досліджує теми страху, параної та втрати індивідуальності. Книга є попередженням про небезпеку тотального контролю та небезпеку ідеологічної маніпуляції.
Раніше ми розповідали про найкращих письменниць сучасності — від Донни Тартт та Ребеки Кван до Тейлор Дженкінс Рід та Коллін Гувер. Кого ще варто почитати — дізнавайтеся на Хочу!