Не лише газом: як дешево обігрівати будинок
Газ точно не на першому місці у виборі опалення для будинку
З приходом опалювального сезону людей хвилює питання обігріву. Адже хочеться знайти найдешевший варіант, щоб не розоритися на рахунках за комунальні послуги.
Найчастіше для обігріву приміщення обирають дрова, вугілля чи газ. Ці види мають свої переваги та недоліки, а що найдешевше вийде по фінансах, розповідає gsminfo.
Ефективність палива залежить від кількості енергії, яка виділяється при спалюванні. Для порівняння вартості опалення різними видами палива, необхідно розрахувати вартість 1 кіловат-години теплової енергії, отриманої з кожного з них.
Газ
Спалюючи 1 кубічний метр газу, ми отримуємо 9,53 кіловат-години теплової енергії (34,3 МДж / 3,6 МДж/кВт·год). Але не весь газ перетворюється на тепло. У сучасних газових котлах коефіцієнт корисної дії (ККД) близько 90%. Це означає, що з 9,53 кВт·год, отриманих від спалювання 1 м³ газу, в будинок потрапить лише 8,57 кВт·год (9,53 кВт·год * 0,9).
За даними “Нафтогазу України”, середня вартість 1 м³ природного газу становить 7,96 гривні. До цієї вартості варто додати середню вартість доставлення, яка становить близько 1,88 гривні за кубічний метр. Таким чином, загальна вартість 1 м³ газу для споживача становить 9,84 гривні.
Отже, вартість 1 кіловат-години теплової енергії, отриманої з газу, можна розрахувати так:
-
1 кВт·год = 3,6 МДж
-
Вартість 1 кВт·год = (3,6 МДж * 9,84 грн) / 30,87 МДж ≈ 1,15 грн.
Тому в середньому 1 кіловат-година теплової енергії, отриманої з природного газу, обійдеться споживачу приблизно в 1,15 гривні.
Вугілля
Потрібно враховувати сорти вугілля, адже різні мають неоднакову теплотворну здатність. Наприклад при використанні кам’яного вугілля яке в середньому виділяє 29,3 мегаджоуля (МДж) теплоти при спалюванні 1 кілограма, отримується приблизно 8,14 кіловат-години (кВт·год) теплової енергії.
Але частина теплоти втрачається при спалюванні. Ефективність використання палива визначається коефіцієнтом корисної дії (ККД) котла. Припустимо, що наш котел має ККД 80%. Це означає, що з 8,14 кВт·год, отриманих від спалювання 1 кг вугілля, ми зможемо використати для опалення лише 80%, тобто 6,51 кВт·год.
Щоб розрахувати вартість теплової енергії: якщо 1 тонна (1000 кг) вугілля коштує 11 000 гривень, то 1 кілограм коштує 11 гривень. Оскільки 1 кілограм вугілля дає нам 6,51 кВт·год корисної теплової енергії, то вартість 1 кВт·год теплової енергії, отриманої з вугілля, буде 11 гривень поділити на 6,51, що приблизно дорівнює 1,69 гривні.
Отож 1 кіловат-година теплової енергії для опалення обійдеться приблизно в 1,69 гривні.
Дрова
Вартість складно розрахувати, адже вона залежить від порід, вологості та форми. Для спрощеного розрахунку візьмемо середні показники: 1 кубометр дубових дров важить близько 690 кг і має теплотворність близько 4,2 кВт·год/кг. При ефективності котла 70%, спалюючи 1 кг таких дров, ми отримаємо близько 2,94 кВт·год корисної теплової енергії.
Якщо 1 кілограм дубових дров коштує близько 3,3 грн (за середньою ціною 2300 грн за кубометр), то 1 кВт·год теплової енергії, отриманої з дров, обійдеться приблизно в 1,12 грн.
Навіть за приблизними розрахунками виходить, що найдешевше опалювати дровами. Проте потрібно враховувати ще заготівлю, зберігання, процес підготовки та фізичні зусилля на рубання.
При виборі дров для опалення потрібно обирати такі, що будуть довше горіти. Адже для котла, печі, каміна чи лазні обираються різні породи деревини.