Щоб не зіпсувати відносини з сусідами: чи можна спиляти гілку сусідського дерева над своєю ділянкою
Щоб маленька гілка не стала причиною сусідської війни
Відносини між сусідами можуть бути приятельськими, або досить напруженими. Іноді найменша дрібниця може стати причиною сварок та непорозумінь, тому потрібно шукати способи мирно “зжитися”.
Найчастіше причиною поганих відносин з сусідами можуть стати дерева, які нависають над чужою ділянкою. Вони затіняють подвір’я, смітять опалим листям та фруктами. Тому найкращим виходом є просто спиляти гілку, що заважає, але чи можна так робити, розповідає експерт з нерухомості Хоміч Дмитро.
Що зазначено у нормативах
-
Відстань від межі прилеглої ділянки до стовбура середньорослого дерева (рослини, висота якої не перевищує 3 метри) має бути не менше двох метрів;
-
відстань від межі прилеглої ділянки до стовбура високорослого дерева (рослини понад 3 метри) має бути не менше чотирьох метрів.
Що зробити, якщо нормативи порушуються
Сусідські гілки над вашою ділянкою – це порушення прав приватної власності. Сусідське гілляччя може не лише затінювати Ваші квіти і засмічувати вашу територію, але й створювати реальну загрозу Вашому здоров’ю у випадку свого падіння.
Тому спиляти гілку, яка нависає над вашою ділянкою можна.
Але робити це потрібно правильно. Дрібні гілки, видалення яких не принесе шкоди дереву – можна пиляти й обрізати; великі гілляччя, спилювання яких може привести до загибелі рослини, зопалу “рубати” не варто.
Якщо спиляння гілки призведе до загибелі дерева, обґрунтовані претензії будуть, адже це буде трактуватися, як заподіяння матеріальної шкоди.
Як убезпечити себе від можливих неприємних наслідків
Якщо відносини з сусідами залишають бажати кращого, тоді свої претензії стосовно нависання гілок над Вашою ділянкою варто надати у письмовому вигляді. Подібне звернення до сусіда слід надіслати рекомендованим листом через пошту. Важливо, щоб у Вас на руках було повідомлення про отримання листа.
У листі ви вказуєте, що вимагаєте власника ділянки усунути порушення і дату, до якої потрібно це зробити. Якщо час пройшов, а дії відсутні - ви можете самостійно спиляти гілки, які заважають. Якщо заздалегідь у письмовому вигляді повідомите сусіда про своє рішення спиляти гілки, то в разі загибелі дерева відповідальність ляже саме на нього – тут буде діяти принцип взаємного виконання прав і обов’язків.
Також можна звернутися в суд або, якщо Ваші ділянки розташовані в межах садівничого (дачного) кооперативу – до правління товариства з проханням зобов’язати сусіда спиляти елементи, що вам заважають.
Найкраще - це розв’язати питання мирно. Це заощадить нерви та час.
Якщо ж ви роздумуєте над тим, щоб зрубати ялинку, краще цього не робити. За незаконне вирубування можна отримати суттєвий штраф.